Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me shumicė votash miratuan Rezolutėn pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale tė Kosovės

 
     
 
Prishtinė, 23 maj 2002 / TN / QIK - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me shumicė votash miratuan Rezolutėn pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale tė Kosovės.
 
Pro rezolutės votuan 85 deputetė, asnjė votė nuk ishte kundėr dhe nuk pati asnjė abstenim. Por, mė parė deputetėt e koalicionit serb "Kthimi", nė momentin kur kryetari i Kuvendit hodhi nė votim rezolutėn pėr miratim, ata e braktisėn sallėn.

Paraprakisht kryetarėt e tri grupeve parlamentare - tė LDK-sė, PDK-sė dhe AAK-sė - u shprehėn nė senacėn plenare se njėzėrit janė pėr votimin e rezolutės nė fjalė.

Pas votimit tė rezolutės, kryetari i Kuvendit e mbylli seancėn e sotme me kėtė rend dite dhe pas njė pushimi tė shkurtėr Kuvendi i Kosovės i vazhdon punimet me njė rend dite tjetėr.
 

  
Rezoluta pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale tė Kosovės ( Teksti i plotė )
 
   
Kuvendi i Kosovės
Komisioni pėr ēėshtje gjyqėsore, legjislative dhe tė Kornizės Kushtetuese
Komisioni pėr bashkėpunim ndėrkombėtar
 
  
Kuvendi i Kosovės, si organi mė i lartė pėrfaqėsues e ligjvėnės i vetėqeverisjes sė pėrkohshme nė Kosovė, i dalė nga vota e lirė e popullit tė Kosovės mė 17 nėntor 2001:
I shqetėsuar thellė me aktin e cenimit tė tėrėsisė territoriale tė Kosovės, si rezultat i Marrėveshjes sė 21 janarit 2001 midis pėrfaqėsuesve tė tė ashtuquajturės RFJ dhe pėrfaqėsuesve tė ish-republikės jugosllave tė Maqedonisė pėr ndryshimin e kufirit tė Kosovės;

Duke vėrejtur ndėrhyrjet e Serbisė me qėllim tė ndryshimit tė kufijve tė Kosovės nė territorin e komunės sė Gjilanit dhe nė territorin e komunės sė Dardanės;
I brengosur pėr mosushtrimin e kompetencave tė organeve tė vetėqeverisjes sė pėrkohshme tė Kosovės nė komunat veriore tė Kosovės dhe mosushtrimin e pėrgjegjėsive tė UNMIK-ut nė kėto pjesė tė territorit tė Kosovės dhe duke vėrejtur ndėrhyrjen e vazhdueshme tė Beogradit nė punėt e brendshme tė Kosovės nėpėrmjet krijimit tė strukturave paralele dhe tė enklavave tė minoriteteve edhe nėpėrmjet tė pėrdorimit tė dhunės kundėr institucioneve ndėrkombėtare nė Kosovė;
Dhe, duke pėrkujtuar:
Mandatin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, qė me Rezolutėn 1244 vuri Administrimin ndėrkombėtar mbi gjithė territorin e Kosovės si territor unik e tė pandashėm, me qėllim tė ngritjes dhe tė zhvillimit tė institucioneve tė vetėqeverisjes sė pėrkohshme, si parakushte pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė saj politik;
Faktin se ndėrhyrja ushtarake nė Kosovė e forcave ndėrkombėtare, si dhe vendosja e Administrimit ndėrkombėtar nė Kosovė u bė nė pajtim me Kreun VII tė Kartės sė OKB-sė pėr tė rivendosur dhe ruajtur paqen dhe sigurinė nė rajon;
Faktin se pėrmes Rezolutės 1244, Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė ngarkoi praninė ndėrkombėtare tė sigurisė qė tė ushtrojė ndėr tė tjera funksionet qė lidhen me mbikėqyrjen e kufijve (par.9. pika g.);
Tė dhėnėn se me nenet 1.1 dhe 1.2 tė Dispozitave themelore tė Kornizės Kushtetuese pėr Vetėqeverisjen e Pėrkohshme nė Kosovė, “Kosova ėshtė njė entitet nėn administrimin e pėrkohshėm ndėrkombėtar, qė me popullin e vet ka atributet unike historike, juridike, kulturore dhe gjyqėsore” dhe se “Kosova ėshtė njė territor i pandashėm anembanė tė tė cilit ushtrojnė pėrgjegjėsitė e tyre institucionet e pėrkohshme tė vetėqeverisjes”;
Duke theksuar faktin se Rregullorja 2000/45 pėr Vetėqeverisjen e komunave tė Kosovės nė nenin 2, pika 2.5 shprehimisht pėrcakton se “ndryshimi i kufijve tė komunavee bėhet vetėm nga Pushteti Qendror dhe vetėm pas konsultimit paraprak me komunat pėrkatėse”;
Duke njohur se tėrėsia territoriale e Kosovės si unike e pandashme dhe e patjetėrsueshme, nė asnjė fazė tė zhvillimit tė saj juridik kushtetues e politik nuk ka mundur tė cenohet e as tė ndryshohet pa pėlqimin e popullit tė saj dhe tė institucioneve qė kanė vepruar nė tė, mbėshtetur nė aktet mė tė larta tė saja juridike – kushtetuese;
Dhe, duke nėnvizuar se marrėveshja e pėrmendur mė parė dhe veprimet e ngjashme qė kanė pėr qėllim cenimin e tėrėsisė territoriale tė Kosovės, pareqesin rrezik pėr paqen, sigurinė dhe stabilitetin nė rajon;

Kuvendi i Kosovės, pas njė debati tė gjerė, duke u mbėshtetur nė nenin 1, pika 1.2 dhe Kreun 9, pjesa 9.1.1. tė Kornizės Kushtetuese pėr Vetėqeverisjen e Pėrkohshme tė Kosovės, nė mbledhjen e vet tė mbajtur mė 23.05.2002, miraton kėtė:
  
R e z o l u t ė

1. Kuvendi i Kosovės thekson se tėrėsia territoriale e Kosovės ėshtė njė dhe e pandashme. Kufijtė e Kosovės janė tė pandryshueshėm.

2. Kuvendi i Kosovės e konsideron tė papranueshme ēdo marrėveshje jashtė vullnetit tė popullit tė Kosovės e tė institucioneve tė saj qė cenon kufijtė e Kosovės.

3. Kuvendi i Kosovės kėrkon qė PSSP, OKB, UNMIK-u dhe KFOR-i tė ushtrojnė pėrgjegjėsitė e tyre pėr ruajtjen dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Kosovės.

4. Kuvendi i Kosovės kėrkon nga Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm, KFOR-i dhe Policia Ndėrkombėtare qė tė ushtrojnė pėrgjegjėsitė e tyre edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės dhe tė marrin masa tė menjėhershme pėr heqjen e pengesave dhe pėr qarkullimin e lirė tė qytetarėve.

5. Kuvendi obligon institucionet e Kosovės qė tė ushtrojnė pushtetin e tyre nė gjithė Kosovėn.

6. Kuvendi i Kosovės e deklaron tė papranueshme Marrėveshjen midis RFJ-sė dhe IRJM-sė tė datės 21.01.2001 dhe nuk i pranon efektet e saj;

7. Kuvendi i Kosovės nuk e pranon Marrėveshjen Hakerup – Ēoviq tė datės 05.121.2001, si dhe ēdo marrėveshje tjetėr pa pėlqimin e popullit tė Kosovės dhe institucioneve tė saj;

8. Kuvendi i Kosovės i deklaron tė paligjshme tė gjitha strukturat dhe mekanizmat paralele nė komunat veriore tė Kosovės dhe nė pjesėt tjera tė territorit tė saj dhe kėrkon shpėrbėrjen e tyre tė menjėhershme;

9. Kuvendi i Kosovės kėrkon nga PSSP dhe KFOR-i qė bashkė me institucionet e Kosovės tė marrin masa tė nevojshme pėr tė krijuar sigurinė e pėrgjithshme nė Kosovė dhe lėvizjen e lirė tė qytetarėve nė territorin e saj;

10. Kuvendi i Kosovės do tė bashkėpunojė me institucionet ndėrkombėtare pėr ndėrtimin e demokracisė nė Kosovė, duke promovuar dhe respektuar sundimin e ligjit dhe standardet ndėrkombėtare pėr tė drejtat dhe liritė e njeriut dhe tė komuniteteve.

 

 
 

Copyright©2000-2002 Trepca.net