Mesazh i Presidentit Rugova nė pėrvjetorin e sulmeve tė NATO-s

 
23 mars 2002 - TN
 
Zonja dhe zotėrinj,
Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,

Mė 24 mars mbushen tri vjet nga fillimi i sulmeve tė NATO-s nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės. Kjo ėshtė dita e fillimit tė lirisė sė Kosovės, njė ag i ri pėr Kosovėn.
 
Tė gjithėve na kujtohet sot mbrėmja e kthjellėt, mbrėmja e shesnjtė, kur u ndrit qielli i bukur i Kosovės, qė ishte dritė e shpresės dhe e ringjalljes.
 
Sot, pas tri vjetėsh nė liri, Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės dhe po ecėn me hapa tė shpejtė nė rrugėn e demokracisė dhe tė pavarėsisė, nė rrugėn e bashkimit me BE-nė dhe nė miqėsi tė fortė me SHBA.
 
Prandaj, 24 marsi do tė mbetet njė ditė e madhe, ditė e shėnuar nė historinė e Kosovės dhe tė popullit tė saj, ditės sė ngadhėnjimit mbi tė keqen.
 
Me kėtė rast i shprehim mirėnjohje tė veēantė NATO-s, BE-sė dhe SHBA-ve qė e shpėtuan popullin e Kosovės dhe sot po e pėrkrahin nė rindėrtimin e jetės sė lumtur tė tij.

Pėrshėndetje tė ngrohtė u shprehim ushtarėve tė NATO-s e tė KFOR-it dhe komandantit, gjeneralit Valentin qė janė bashkė me ne kėtu.
 
Zoti i bekoftė miqtė e Kosovės.
 
Zoti e bekoftė Kosovėn, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit Rugova.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.