Fjala e Presidentit tė Kosovės para gazetarėve

 
4 mars 2002 -/ TN / QIK
 
Ibrahim Rugova:
Tė punojmė pėr njė Kosovė tė lirė nė bashkėsinė e popujve tė botės sė lirė


Prishtinė, 4 mars 2002 (QIK) - Presidenti i posazgjedhur i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, lexoi njė fjalim para gazetarėve qė pėrcillnin punimet e sotme tė Kuvendit tė Kosovės.
 
Nė vazhdim po japim nė tėrėsi fjalėn e Presidentit Rugova.

Pėr gati tri vjet pas luftės, Kosova nė liri ka pasur njė progres tė madh sė bashku me UNMIK-un, KFOR-in dhe OSBE-nė nė tė gjitha fushat e jetės.

Poashtu, Zgjedhjet lokale tė vitit 2000 dhe Zgjedhjet nacionale tė vitit tė kaluar ishin njė progres i madh nė vendosjen e rendit dmeokratik nė Kosovė.
 
Nė kėto zgjedhje populli i Kosovės tregoi njė kulturė tė lartė demokratike e politike. Dhe, kėto ditė, po pėrfundojmė me sukses implementimin e Zgjedhjeve nacionale pėr ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės.

Sot ndihem shumė i nderuar pėr besimin qė ma dha Kuvendi i Kosovės pėr tė marrė pėrsipėr Zyrėn e Presidentit ė Kosovės. Ky ėshtė njė nderim dhe obligim i madh pėr mua. Ju siguroj se Presidenca e Kosovės do tė shprehė unitetin e popullit dhe tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Brenda fuqive tė mia dhe tė punoj pėr tė mirėn dhe prosperitetin e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.
 
Njėherėsh do tė punojmė qė tė kemi njė ndarje dhe koordinim tė pushtetit tė degės legjislative, ekzekutive dhe pavarėsi tė gjykatave, qė t'u pėrgjigjen kėrkesave dhe interesave tė qytetarėve. Pra, do tė kemi njė Presidencė tė unitetit, Kuvend demokratik dhe Qeveri efektive e stabile, me tė gjitha ministritė, pėr tė siguruar njė shtet tė sė drejtės dhe tė sigurtė pėr tė gjithė.

Nė punėn tonė tė ardhshme tė tė gjitha institucioneve tė Kosovės do tė jetė koncentrimi nė zhvillimin ekonomik, nė sigurimin e investimeve dhe nė privatizimin me prioritet. Pra, do tė punojmė tė kemi njė ekonomi tė hapur e konkurrente, pėr tė krijuar vende tė reja tė punės pėr tė rinjtė e Kosovės, qė pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė popullatės sonė.

Poashtu, do tė punojmė nė integrimin e grupeve etnike nė jetėn politike, ekonomike e sociale tė Kosovės. Pra, jo vetėm mbrojtje klasike, por integrim tė plotė tė tyre dhe garantim tė ruajtjes sė identitetit tė tyre. Ne, si shumicė kosovare-shqiptare, kemi pėrgjegjėsi pėr integrimin e serbėve, tė boshnjakėve, tė turqve, tė romėve dhe tė ashkalinjve e egjiptianėve kosovarė nė shoqėrinė e Kosovės. Pra, tė gjithė ne jemi kosovarė dhe do tė veprojmė si kosovarė, nė tė mirė tė Kosovės.

Kujdes tė veēantė do tė kemi pėr forcimin e SHPK-sė dhe tė TMK-sė nė punėn e tyre.

Do tė punojmė qė tė zhvillojmė edhe shoqėrinė civile dhe mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut pėr tė gjithė qytetarėt. Do tė zhvillojmė njė shoqėri tė tolerancės, tė mirėkuptimit e tė pajtimit midis njerėzve dhe tė respektimit tė njėri-tjetrit.

Do tė punojmė sė bashku nė ndėrtimin e njė Kosove tė lirė, demokratike, paqėsore, prosperuese, tė pavarur e tė integruar nė Bashkimin Evropian, nė strukturat Veriatlantike dhe nė marrėdhėnie miqėsore me SHBA, nė bazė tė vullnetit politik e dmeokratik tė popullit tė Kosovės dhe tė qytetarėve tė saj. Kjo ėshtė e ardhmja e Kosovės, qė tashmė ka filluar.
 
Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do ta siguronte dhe shpejtonte kėtė proces.
 
Do tė punojmė nė ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira me fqinjėt tani, si dhe pėr krijimin e miqėsisė me popujt e rajonit tonė dhe tė botės.

Jemi tė bindur se tė gjithė duhet tė punojmė pėr njė Kosovė tė lirė nė bashkėsinė e popujve tė botės sė lirė. Pėr njė Kosovė prosperuese e mė tė pasur pėr ne dhe fėmijėt tanė.

Do tė zhvillojmė njė bashkėpunim tė ngushtė me UNMIK-un nė konsolidimin e institucioneve demokratike tė Kosovės, si dhe me OSBE-nė. Ndėrsa, me KFOR-in do tė punojmė ngushtė nė forcimin e sigurisė, i cili deri tash ka bėrė dhe po bėn njė punė tė shkėlqyeshme.

Kam nderin qė nga kjo Mbledhje solemne e Kuvendit tė Kosovės tė pėrshėndes Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirak, Kancelarin Shrėder dhe Kryeministrin Berluskoni, pėr angazhimin e tyre pėr prosperitetin e Kosovės. Pėrshėndetje tė veēantė i shprehim Atit tė Shenjtė, Papa Gjon Pali II, pėr kujdesin e tij tė pėrhershėm pėr Kosovėn.

Me kėtė rast dėshiroj tė falenderoj ambasadorin Menzis pėr angazhimin e tij tė palodhshėm gjatė kėsaj kohe pėr ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės, si dhe shefin e Zyrės britanike, zotin Llojd, tė Zyrės gjermane, zotin Shmunk, tė Zyrės franceze, zotin Garanshe, tė Zyrės italiane, zotin Tafur, si dhe tė Zyrės kanadeze, zotin Barber.

Poashtu, falenderojmė Komisionerin pėr politikė tė jashtme dhe siguri nė BE, zotin Solana qė u angazhua nė kėtė proces.

Nė mėnyrė tė veēantė falenderojmė zotin Shtajner, i cili na ndihmoi shumė pėr tė arritur marrėveshjen pėr pėrfundimin me sukses tė ndėrtimit tė institucioneve tė Kosovės.
 
Falenderojmė tė gjitha partitė politike qė u treguan konstruktive nė arritjen e suksesit pėr ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės, kryetarin e PDK-sė, z.H.Thaēin, kryetarin e AAK-sė, z.R.Haradinaj dhe prof.Mark Krasniqin.

Nė fund tė kėtij procesi demokratik mund tė themi se gjithė kjo ishte njė pėrvojė demokratike pėr ne dhe pėr qytetarėt e Kosovės. Duhet tė mendojmė qė pėr zgjedhjet e ardhshme tė zgjedhim njė sistem elektoral mė tė thjeshtė dhe mė efektiv. Kjo tregon se kosovarėt i pranojnė proceset demokratike dhe se dinė dhe janė tė aftė tė udhėheqin me veten dhe me vendin e tyre.

Kryeministri Rexhepi dhe Qeveria do tė gėzojnė pėrkrahjen tonė.

Edhe njė fjalė: tė gjithė jemi pajtuar se kėto zgjedhje dhe ndėrtimi i institucioneve janė njė ngjarje historike nė historinė mė tė re tė Kosovės.
 
Nė kėtė kuptim ambasadori Menzis ka propozuar qė 10 dhjetori - Dita e Konstituimit tė Kuvendit tė Kosovės tė shpallet Ditė nacionale. Sugjeroj qė Kuvendi i Kosovės tė marrė parasysh kėtė propozim kur tė vendosė nė tė ardhmen pėr kėtė ēėshtje.

Nė fund tė kėsaj fjale dėshiroj tė them se dyert e Presidencės sė Kosovės do tė jenė tė hapura pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe do tė gėzojnė pėrkrahjen tonė. Prandaj, i ftojmė tė gjithė qytetarėt pėr bashkėpunim, sepse Presidenca dhe institucionet e tjera tė Kosovės do tė jenė nė shėrbim tė tyre.
 
Janė institucionet tuaja, qytetarė tė dashur, pra, t'i respektoni dhe t'i pėrkrahni. Unė do tė jem nė shėrbimin tuaj pėr tė mirėn e Kosovės.

Jam i bindur se do tė kemi pėrkrahjen tuaj pėr fillimin e ndėrtimit tė njė pallati presidencial - shtėpie tė bardhė tė Kosovės, qė do tė jetė shtėpi e tė gjithė kosovarėve.

Qytetarė tė dashur, pėrkundėr obligimeve tė pėrditshme, ēdo ditė ne tė gjithė duhet tė zgjohemi me njė mendim tė bukur "Ēfarė tė mire mund tė bėjmė sot pėr Kosovėn?".

Zoti e bekoftė Kosovėn dhe tė gjithė qytetarėt e saj.

 

 Copyright©2000-2002 Trepca.net