Deklaratė e Ambasadorit Xhon Menzis Lidhur me formimin e Qeverisė sė Kosovės

 
Prishtinė, 28 shkurt 2002 / TN / QIK - Ambasadori Xhon Menzis, shef i Misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, e pėrshėndeti marrėveshjen politike tė arritur nė mėngjesin e sė enjtės mes udhėheqėsve politikė tė Kosovės nė njė takim me PSSP Mihael Shtajner. 
 
Duke folur nė njė konferencė pėr media tė mbajtur nė Zyrėn e SHBA-ve sė bashku me shefat e misioneve tė Britanisė sė Madhe, Gjermanisė, Francės dhe Italisė, ambasadori Menzis e ēmoi rolin shumė tė rėndėsishėm tė PSSP Shtajner pėr kompletimin e kėsaj marrėveshjeje:
 
"Gjatė muajve tė punės sė vėshtirė tė bėrė nga PSSP Hans Hakerup dhe shefat e misioneve tė SHBA-ve, Gjermanisė, Britanisė sė Madhe, Francės dhe Italisė, njė marrėveshje pėr formimin e qeverisė sė Kosovės shpesh dukej afėr, por nė ēastin e fundit vetėm sa rrėshqiste nga dora.
 
Gjatė negociatave ishte e qartė se udhėheqėsit e ndryshėm politikė ndiqnin vizionet e veta tė ndryshme pėr ardhmėrinė e Kosovės".
  
"Sidoqoftė, me ardhjen e PSSP Shtajner, nė proces u injektua njė energji e re dhe njė qasje e re, dhe u gjet mėnyra pėr tė zhvilluar njė vizion tė pėrbashkėt pėr ardhmėrinė e Kosovės. Ne besojmė se ky mund tė jetė njė vizion i pėrbashkėt pėr tė gjitha bashkėsitė nė Kosovė.
 
Shtetet e Bashkuara e miratojnė kėtė marrėveshje dhe i shprehin lavdatat PSSP-sė Shtajner pėr suksesin e arritur, dhe pėr energjinė e investuar nė arritjen a marrėveshjes qė mundėson krijimin e institucioneve vetėqeverisėse tė Kosovės nė pajtim me Rezolutėn 1244".
 
"Nė veēanti shpresojmė tė punojmė me Dr. Ibrahim Rugovėn dhe me z. Bajram Rexhepin, si dhe me ministrat dhe zyrtarėt e tjerė qė do tė emėrohen nė qeveri nė ditėt e ardhshme. Tani ne kėrkojmė nga Kuvendi qė tė pėrkrahė kėtė marrėveshje dhe tė mirret pėrsipėr detyra e qeverisjes me Kosovėn".
  
"Edhe njėherė, urimet tona pėr PSSP-nė Mihael Shtajner qė e ka kryer punėn shumė mirė. Z. Shtajner e ka pėrkrahjen e plotė dhe tė prerė tė qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara nė kėtė proces dhe ne presim qė tė punojmė me tė dhe mė qeverinė e Kosovės nė muajt e ardhshėm", thuhet nė fund tė deklaratės sė ambasadorit Xhon Menzis. 

Copyright©2000-2002 - Trepca.net