Xhon Menzis: Sundimi i ligjit apo sundimi i bandave, Kosova duhet tė vendosė

 

Prishtinė, 12 shkurt 2002 / TN / QIK - Ambasadori Xhon Menzis, shef i Misionit tė SHBA-ve nė Prishtinė, botoi sot njė shkrim autorial me titull "Sundimi i ligjit apo sundimi i bandave, Kosova duhet tė vendosė", nė gazetėn "Rilindja", nė pėrvjetorin e 57-tė tė kėsaj gazete.

"Kosova e sotme ėshtė shumė mė ndryshe se Kosova e kohės kur u lind 'Rilindja'. Kosova e sotme ėshtė shumė mė e lirė, shumė mė demokratike, thellė e futur nė rrugėn e formimit tė institucioneve demokratike tė vetėqeverisjes.

Por, po ashtu, Kosova e sotme ėshtė njė vend i ndarė keqėsisht mes dy opcioneve - dhe mbetet tė shihet se nėpėr cilėn rrugė do tė shkojė ajo", shkruan Menziz dhe shtron ēėshtjen se "a do tė gėzojė Kosova sundimin e ligjit, apo do tė bjerė nėn sundimin e bandave".

Menzis mė tutje shrkuan: "Tė premtėn e kaluar, bandat e demonstruesve tė padisiplinuar, me sa duket nėn drejtimin e elementeve kriminale tė vendosur qė tė shkatėrrojnė sundimin e ligjit, janė turrur me tėrbim nėpėr rrugėt e Prishtinės, duke thyer dritaret, duke sulmuar policėt ndėrkombėtarė dhe ata kosovarė dhe duke sulmuar kosovarėt e tjerė tė cilėt nuk pajtoheshin me mendimet e tyre arrogante lidhur me kauzėn e tyre tė "drejtė".

Sipas ambasadorit Menzis, "gjėja mė e tmerrshme ėshtė se nė rrahjen e shkaktuar nga demonstruesit u sulmuan dhe u lėnduan dy policė amerikanė dhe pesė policė tė tjerė ndėrkombėtarė. Si mundi tė ndodhė kjo? A harruan pėrnjėherė kėta kosovarė gjithė atė qė bashkėsia ndėrkombėtare `e veēanėrisht amerikanėt` ka bėrė pėr ta qė nga marsi i vitit 1999?".

"A kanė harruar kėta vagabondė tė paktė, kėta kriminelė, se amerikanėt ishin tė parėt qė erdhėn nė Kosovė nė vitin 1996 dhe se pėrkushtimi ynė ndaj paqes, drejtėsisė dhe sigurisė nė Kosovė ėshtė i thellė dhe afatgjatė? Ky numėr i vogėl i kosovarėve `tė cilėt ėshtė e qartė se nuk i shprehin pikėpamjet e shumicės dėrrmuese tė popullit tė Kosovės` a i kanė harruar ata pamet dhe zhurmat e forcave ushtarake amerikane dhe tė NATO-s, duke e ēliruar Kosovėn nga shtypja?", pyet Menzis.

Nė vazdhim ambasadori amerikan thekson se "tė gjitha mediat duhet tė marrin qėndrim dhe tė apelojnė nė tė gjithė kosovarėt qė tė dėnojnė dhunėn dhe tė mbėshtesin sundimin e ligjit dhe tė punojnė nga e para pėr tė arritur krijimin e shoqėrisė civile, gjė tė cilėn edhe ne edhe ju e dėshirojmė pėr Kosovėn".

Kjo vlen qoftė, nėnvizon Menzis, kur ėshtė fjala pėr trazira dhe sulme mbi policinė dhe njerėzit e pafajshėm, pėr frikėsimin dhe madje vrasjen e figurave politike (madje edhe vrasjen e disa ish-komandantėve tė UĒK-sė), ose pjesėtarėve tė grupeve tjera etnike, apo kur kjo ka tė bėjė me ēfarėdo forme tjetėr tė dhunės sė pėrdorur si mjet i tė shprehurit politik, thuhet mes tjerash nė artikullin e botuar nė numrin e sotėm tė gazetės "Rilindja" nga ambasadori amerikan Xhon Menzis.

  

Copyright©2000-2002 - Trepca.net