PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netPėrgjigje akuzave nėpėrmjet njė interviste


   
I pyetur nga Naim Kelmendi nė njė intervistė pėr gazetėn “Bota Sot” se, si u pėrgjigjet Tahir Zemaj akuzave qė ia bėnte njė rrymė politike brenda UĒK-sė pėr “tradhti kombėtare”, zoti Zemaj ėshtė pėrgjigjur se “ato akuza janė tė fabrikuara” nga frika e atyre qė nuk donin qė ushtrinė tonė ta drejtonte profesionalizmi, frikė e cila ka ekzistuar para hyrjes, gjatė kohės sė qėndrimit nė Kosovė dhe mė vonė. Ata i frikėsoheshin profesionalizimit, sepse e ndjenin se do tė dilnin jashtė loje, nuk do tė mund t’i arrinin qėllimet e veta egoiste pėr pushtet.
 
Gazetari ka kėmbėngulur mė tej duke i kėrkuar shpjegime rreth tėrheqjes sė tij dhe zoti Zemaj ka thėnė: Veprimi i tėrheqjes ka qenė i kushtėzuar nga “kėrcnimi pėr njė katastrofė totale qė i bėhej njė numri prej 60 mijė banorėsh”. Pra, njerėzish, kombėtarisht dhe ushtarakisht i justifikuar – ai veprim nuk mund tė pėrbėjė bazė pėr asnjėfarė lloj akuze aq mė pak tradhtie. Siē ka dėshmuar Kolonel Zmaj nė atė intervistė, vendimet nuk janė marrė sipas dėshirės sė tij, apo kokė mė vete, por nė mėnyrė kolegjiale dhe me sugjerim tė Shtabit Suprem. Intervistuesi ka kėrkuar pastaj tė dijė nėse zoti Zemaj mund tė fliste pėr suksese gjatė kohės sė luftimeve, nė kontekst tė organizimit dhe udhėheqjes sė luftės nė rrafshin e Dukagjinit ? Duke iu pėrgjigjur kėsaj pyetje tahir Zemaj thekson: “ Eshtė mėkat tė tentohet tė injorohen sukseset qė janė arritur (kryer) jo thjesht nga ana ime, por sidomos nga ushtarėt dhe eprorėt qė kanė luftuar.
 
Do tė pėrmendja luftėn e Loxhės, mbrojtjen e Llukės etj. Tė ndalemi pak tek Loxha, mund tė them se kreu i ushtrisė jugosllave ka shkarkuar personat mė tė lartė ushtarak pėr shkak tė dėshtimit tė tyre nė Loxhė. Pra ka pasur  (nga ana jonė) organizim tė mirėfilltė me tėrė forcat ushtarake, ėshtė bėrė njė luftė ku janė pėrfshirė tė gjitha aspektet e artit luftarak dhe me suksesin mė tė lartė janė kryer operacione luftarake brenda 18-20 orėve sa edhe ka zgjatur beteja. “Nė vijim ai pyet “se deri kur njerėzit do tė merren me atė tėrheqje taktike, tė organizuar dhe me plan operativ tė miratuar, veē si e si pėr t’i shpėtuar nga masakra 60 mijė njerėz tė koncentruar nė ato fshatra ?”. Mė vonė zoti Zemaj ėshtė shprehur se “Janė tė tjerė ata qė kanė sakrifikuar popullsinė civile, duke provokuar aksione diversante tė pastudiuara (nuk guxoj tė them se mund tė kenė qenė tė koordinuara me serbėt) veē se si e si tė bien nė sy se janė duke bėrė diēka, qė ditėn kur do tė ndaheshin trofetė, ata tė kishin vend nė tryezėn e fitimtarėve, pa llogaritur se sa qindra njerėz mund ta kenė humbur jetėn si rezultat i veprimeve tė tyre tė papjekura, shpesh edhe aventureske, sa shtėpi dhe fshatra janė djegur e shkatėrruar, veē qė ata (garnitura e komisarėve qė mė akuzon) tė dėshmonin se ishin “duke luftuar” !
 
Dhe ėshtė vėrtet interesant tė vėrehet se si “shtabsat” kanė shpėtuar tė gjithė gjallė, me pėrjashtim tė atyre qė sipas New York Time-sit, thuhet se i kanė eliminuar vetė, pa u hyrė ferra nė kėmbė asnjėrit, ndėrkohė qė nė njėsitė e tyre, tė pėrbėra nga djemė e vajza tė Kosovės, qė veē dėshirėn e kishin tė madhe pėr tė luftuar dhe kallashnikovin qė ua shisnin me pare nė dorė, kanė humbur jetėn me dhjetėra e qindra, tė tillė.
 
Njė prej arsyeve pėr humbje tė tilla, mė kryesorja, duhet kėrkuar tek paaftėsia ushtarake e “komandantėve dhe komisarėve”., shumė prej tė cilėve kishin rrokur pushkėn pėr ta rrėzuar pushtetin e Rugovės dhe tė Bukoshit, ndėrkohė qė Kosova digjej flakė tej e mbanė nga serbėt. Kėsi komandantėsh praktikonin urdhėrin “ pėrpara djema”, ndėrkohė qė nė njėsitė e specializuara dhe tė drejtuara nga profesionistėt urdhėrohej: “Pas meje, nė sulm ! “ Ky ndryshim, nė dukje i vogėl nė fakt shpejegon se si Brigadat 131, 133, 134 kanė humbur gjithė ata eprorė, ndėrsa ēetat e komisarėve humbnin pėrgjithėsisht veē ushtarė.
 
Nė intervistėn e cituar Zemaj pėrmend emrin e njėfar Bilal Hadėrgjonaj, njė njeri qė “pasi regjistrohet nė akademinė ushtarake, pėrjashtohet pėr shkak tė problemeve nuro-psikike”, e qė ėshtė edhe kallauzi i akuzave bashkė me njė rreshter, Bislim Zyrapin, eksperti mė i fortė ushtarak (!) i Shtabit tė Pėrgjithshėm ! “Ky farė Zyrapi le tė ankohet edhe njėherė me Mahir Hasanin, ėshtė shprehur nė njė intervistė pėr “Botėn Sot” (25 mars 2000) dhe tė kujtojnė “ditėt e lumtura” kur dėshmonin sipas oreksit tė prokurorėve ushtarak nė gjyqet e montuara serbe kundėr oficerėve shqiptarė nė Sarajevė”.
 
Tashmė, zotni Zemaj sqaron se akuzat e tyre nuk bėhen thjesht pėr xhelozi profesionale, prapavija politike e tyre duket nga kampi nė tė cilin  bėjnė pjesė kėta dy persona. Nga ai kamp qė kishte vendosur me ēdo kusht ta rrėzonte qeverinė ! Ndėrsa pėr Naim Malokun ai nuk dėshiron tė flas mė, pasi ai nė kulmin e sinqeritetit apo tė shtirjes mė tė ligė, kur ka qenė i plagosur, i ka deklaruar Zemės se “nuk kam pasur mundėsi tė veproj ndryshe, kam qenė i kėrcėnuar fizikisht, i rrahur, prandaj pėr kėtė  arsye kam vepruar kėshtu” Kėto fjalė – sqaron Zemaj janė thėnė nė prani tė 24 oficerėve dhe janė tė regjistruara. Veē e kam tė vėshtirė, ėshtė shprehur Zemaj nė intervistėn e cekur, tė kuptoj se si ky njeri del sot e thotė se Tahir Zemaj e ka humbur luftėn nė Kosovė ?
 
Tahir Zemaj nuk e ka humbur asnjė betejė, le mė luftėn nė Kosovė. “Ai (Naim Maloku) mund tė mirret me politikė dhe shumė mirė qė ka filluar tė merret me kėtė zeje,... sepse dėshtimet e tij nė artin luftarak janė totale dhe s’mund tė thirret kurrė mė nė aftėsitė e tij ushtarake”. “Mjafton vetėm fakti qė gjatė hyrjes sė tij nė Kosovė ai ka humbur 35 ushtarė, akoma pa mundur tė shkrepin njė pushkė pėr Kosovėn. Kjo ka qenė njė humbje e rėndė, luftėrat vėrtetė kanė humbje, por kur vjen puna tek luftėtarėt numri i tyre duhet tė jetė tė paktėn i ekuilibruar nė tė dy anėt. Ndryshe qėndron puna me popullsinė civile.
 
Pushtuesi ka mundėsi tė vras mė shumė civilė, pasi ata mbeten shpesh herė tė zbuluar, edhe pse kjo gjė, vrasje e civilėve, bie nė kundėrshtim me tė gjitha konventat dhe protokollet ndėrkombėtare tė luftrave”. Eshtė e pabesueshme veē shumė prej komandatėve tė tipit komisar politik, nuk e kanė pasur problem se sa ushtarė vriteshin, madje ata besonin verbėrisht, aq mė heroike do tė qenė betejat e tyre e aq mė shumė mund tė shisninh mend se kanė luftuar. Trimėria dhe heroizmi nė fakt vihen mė sė miri nė spikam, aty ku vriten ushtarėt e armikut. Kjo psikologji stalinisto-sllave, e kopjuar nga shifrat e stėrzmadhuara tė humbjeve tė Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisė gjatė luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė psikologji e viktimės, tipar qė nuk gjendet tek shqiptarėt, veē tek ata qė u ėshtė injektuar nga ideologjia sllave.
 
…
 
...dhe rrėfimi do tė vazhdonte edhe mė gjatė, por Tahir Zemaj ndalet e thotė se “shumė gjėra nuk ėshtė akoma momenti pėr t’i thėnė, pėr t’i bėrė publike. Disa prej tyre vetė koha ka pėr t’i kthjelluar, pėr disa tė tjera, qytetarėt e Kosovės do tė kėrkojnė llogari. Prapa mjegullės, tymit dhe errėsirės sė luftės kanė dėshirė tė fshihen vetėm ata qė kanė marrė pjesė nė luftė jo nė pėrgjigje tė thirrjes dhe rėnkimeve tė atdheut, por qė e kanė parė atė si shans pėr tė fituar poste, grada, para. Ata qė planifikonin konstruktimin e njė zgjedhje tė re pėr popullin shqiptar tė Kosovės.
 
...KĖSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ e  “Fjala nuk ban mort” thuhet nė kodin e vjetėr juridik tė shqiptarėve, nė Kanunin e Lek Dukagjinit duke e lėnė hapur shtegun pėr tė vepruar e luftuar, shpjeguar e folur pėr tė vėrtetat e luftės sa herė tė jetė e nevojshme. (Fq.127-132)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.