PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netGra dhe vajza, luftėtare tė Kosovės


   

Pas  formimit tė Zonės sė Trtė Operative, sidomos nė brigadėn 134 ka pasur njė numėr tė konsiderueshėm grash dhe vajzash tė cilat kanė dhėnė njė kontribut shumė tė ēmueshėm nė luftė. Disa prej tyre kanė qenė me tė fejuarit e tyre, disa tė tjera me vllezėrit apo prindin e vet.

Njė luftėtare nga Obiliqi, Arjeta Aliu ka qenė me bashkėshortin e saj dhe i kishte lėnė tre fėmijė nė shtėpi. Ka qenė edhe njė vajzė, Sabahatė Tolaj, e cila kishte kryer shkollėn e mesme ushtarake nė drejtimin kundėrajror dhe qė gjatė luftės ka qenė nė detyrėn e ndihmės komandantit pėr Logjistikė.

Dykė Llullaku ka qenė shefe e zyrės sė mobilizimit, disa tė tjera kanė kryer detyrat e ndėrlidhjes, por ato kanė marrė pjesė aktive drejtpėrdrejt edhe nė luftime. Pėrgjat dy ditėve qė forcat kanė qenė nė pozicione, nė mbrojtje tė fshatrave tė Lugut tė Baranit, megjithėse unė si komandant kam kėrkuar qė vajzat dhe gratė tė zėvėndsoheshin, ato kanė kėmbėngulur dhe i kanė ruajtur pozicionet e tyre.

Asnjėherė nuk kam vėnė re qė ndonjėra prej tyre t’i shmangej urdhrave apo detyrimeve tė tjera ushtarake. Ato kanė pasur sukses edhe nė stėrvitje, gjatė gjuajtjeve luftarake, kanė qenė tė pėrfshira nė njėsitė operative, nė policinė ushtarake dhe kudo, vetėm tre prej tyre kanė punuar nė administratėn e njėsive dhe tė Shtabit tonė. Tė gjitha mjeket dhe infermieret gjatė luftimeve kanė kryer njė mision humanitar dhe luftarak shumė tė rėndėsishėm. Me sakrifica mbinjerėzore, ditėn e natėn kanė qėndruar te koka e tė plagosurve duke u ardhur nė ndihmė, duke i mjekuar.
  
Nė betejėn e Logjės ka marrė pjesė njė luftėtare me emrin Shema, e cila ka luftuar pėr 20 orė, pas beteje ka pėrgatitur ushqimin pėr rreth 300 luftėtarė. Roli i tyre nė luftė – shton kolonel Zemaj – nuk mund tė kufizohet veē me pjesėmarrjen e tyre tė drejtėpėrdrejtė nė luftime. Gratė dhe vajzat, nėnat dhe motrat shqiptare nė Rrafshin e Dukagjinit e tė tėrė Kosovės, kanė dhėnė njė kontribut jashtėzakonisht tė madh nė tė gjithė rezistencėn tonė dhe ėshtė e pamundshme tė pėrshkruhet me pak fjalė kontributi i tyre, sa do tė mira qofshin ato. Kontributi i tyre pėrbėn subjekt tė veēant pėr njė libėr tjetėr, pasi ėshtė njė kapitull mė vete i historisė sonė. (Fq.125-126)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara