PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netTakimi i fundit me Ahmet Krasniqin


   
Rrjedhimisht, kam pritur aty me truprojet e mia, me mjeken e spitalit ushtarak Shehrije Sadriaj dhe zėvendėsin tim Nazif Ramabaja. Kur jam informuar nga Shtabi Suprem se tė gjithė eprorėt dhe shumica dėrmuese e ushtarėve kanė kaluar nė Shqipėri kam vendosur tė largohem edhe vetė bashkė me ata njerėz qė pėrmenda.
 
Me ndihmėn e Ramiz Muriēit dhe disa tė tjerėve, kemi arritur tė kalojmė kufirin dhe tė hyjmė nė Shqipėri ku jemi pritur nga Agim Mehmeti dhe Hilmi Nebihu. Ka pasur njė ēast vėrtet shumė emocional nga takimi im me zotni Ahmet Krasniqin. Fillimisht u shpreh se ndjehej tepėr i lumtur qė po mė shihte  edhe njė herė: “Tė kam urdhėruar tė futeshe nė mes tė zjarrit pa pasur mundėsi tė tė ndihmoj !”, mė tha. Kėto fjalė ma kanė zbutur zemėrimin. Nė fakt isha pėrgatitur t’i “vėrsulesha”, t’i thosha “po si komandant... e kėshtu e ashtu”. Premtimet nuk qenė realizuar, unė u kisha thėnė qytetarėve tė Kosovės se shumė shpejtė “ne do t’i shndėrronim kuajt nė kamiona dhe se ndihmat nuk do tė ndaleshin”.
 
Menjėherė kemi filluar analizėn e tėrė veprimtarisė qė kishim bėrė deri nė ato ēaste. U informova pėr tė gjitha problemet qė kishin ndodhur qė nga ngjarja e Komanit, ku Ahmet Krasniqi bashkė me njė pjesė tė Shtabit Suprem ndeshėn nė njė grup banditėsh qė i kishin plaēkitur, mė informuan pėr grabitjen qė i ishte bėrė zyrave tė Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr presionet dhe ēarmatimin e tij, bastisjet, tentimet pėr t’i arrestuar, bllokimin e furnizimeve me armatim etj. Aty ai ka thirrur Shefin e Sigurimit tė Shtabit Suprem dhe i ka thėnė: “Shikoni, mua mund tė mė ndodhė gjithēka, veē kini kujdes qė Komandant Tahir Zemės tė mos i ndodhė asgjė. “Kundėr nesh kishte filluar njė histeri shpifjesh nga mė tė egrat, nga mė tė paparashikueshmet. Veēanėrisht propaganda negative ndaj meje kishte marrė pėrpjestime tė ēuditshme.
 
Ēdo gabim i joni, sado i vogėl dhe periferik, paraqitej si krim dhe tradhėti e madhe kombėtare. Momentalisht ato sulme qenė tė drejtuara ndaj meje. Pėrpara se tė tėrhiqesha kam pasė lėshuar njė komunikatė nga terreni ku kam shpejeguar arsyet e largimit tonė pėr t’i shpėtuar nga masakrimi 50-60 mijė njerėz. Nė atė analizė kam kuptuar se pse nuk kishte ardhur armatimi, se ku e kishin bazėn ngatėrresat, incidentet dhe kurthet e ndyra qė na kurdiseshin. Ishin po ai grup njerėzish qė kishim takuar nė Kosovė, qė bashkė me Qeverinė Shqiptare kishin bllokuar, minuar gjithė pėrpjekjet tona pėr tė formuar njė ushtri profesioniste dhe tė suksesshme nė luftėn kundėr serbėve. Si ushtarak e kam pasur tė vėshtirė t’i kuptoj kėto gjėra, por po vėreja se nė palėn qė na bėnte karshillėk dominonte aspirata politike pėr eliminimin e institucioneve tė Kosovės, nė vend se tė dominonte aspirata kombėtare pėr ta parė Kosovėn tė lir”nga thundrat serbe.
 
Shtabi Suprem dhe ministria e mbrojtjes kanė lexuar dekretin e dekorimit dhe tė gradimit pėr mua dhe shumė eprorė  dhe luftėtare tė njėsive tona, pėr kontributin qė kishim dhėnė gjatė asaj periudhe qė kemi vepruar nė Kosovė. Kam shprehur dėshirėn qė tė hanim njė darkė sė bashku me tė gjithė oficerėt e Stabit Suprem dhe me zotni Krasniqin po ashtu edhe me oficerėt qė kishin qenė nė luftė. Mbrėmjen qė ishte caktuar kjo darkė, nė orėn tetė tė mbrėmjes, shėrbimi i sigurimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes ka ndėrhyrė dhe ka kėrkuar qė unė tė mos merrja pjesė nė atė darkė, dhe mė ėshtė thėnė se do tė ishte mė mirė tė shkoja pranė Pėrfaqėsisė sė Republikės sė Kosovės pėr tė pushuar. Kemi rėnė dakord dhe i kam thėnė zotni Krasniqit se do tė mund tė shiheshim tė nesėrmen pėr tė biseduar mė gjatė. Kam shkuar nė Pėrfaqėsi, aty kam gjetur Iliaz Ramajlin, Muhamet Bicajn, Isa Mustafėn.
 
Pasi kemi biseduar pė rreth njė orė, kam rėnė pėr tė fjetur. Rreth orės 11 e 3 minuta mė ka zgjzar nga gjumi njė oficer qė merrej me sigurimin e pėrfaqėsisė, Xhevat Ibraj, dhe mė ka dhėnė lajmin pėr atentatin ndaj Ahmet Krasniqit. Kam kėrkuar tė shkoj menjėherė nė vendin e ngjarjes, por nuk mė kanė lejuar. Nuk mund ta besoja ! lajmi mė ka tronditur aq shumė sa qė nuk kam qenė nė gjendje tė kontrolloja valėt e emocioneve dhe tė dhimbjes qė ndjeva. Kam menduar se Kosovės po i pėrgatitej njė kurth i tmerrshėm, po i futej njė thikė e helmuar pas shpine. I pari ministėr i Mbrojtjes sė Kosovės vritet nė zemėr tė kryeqytetit tė Shqipėrisė !? 
 
Kur njeriu ndodhet nė fushėn e betejės, nuk e di se me ēfarė forcash u reziston dhembjeve tė plagėve sa do tė pamėshirėshme tė jenė ato, veē nė atė dhomė tė Pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Tiranė, atė mesnatė tė datės 21 shtator kam ndjerė qė dhimbja po m’i bluante eshtart dhe nervat njėkohėsisht. Thjesht qeshė shndėrruar nė njė grumbull tė madh e tė paformė dhimbjeje. Mora vesh se trupin e tė ndjerit e kishin dėrguar nė Spitalin Ushtarak por nuk kishte  asnjė shpresė. Pak mė vonė aty kanė ardhur Hilmi Nebihu, Agim Ramadani, Rrustem Berisha, Sali Ēeku, Halil Bicaj, Agim Mehmeti. I kemi shprehur ngushėllimet njėri-tjetrit, kemi biseduar se si do tė vepronim mė tutje. Sė pari ka qenė  nė pyetje se si do tė bėnim me varrimin, por edhe pėr probleme tė tjera tė vijimėsisė sė punėve. Nekishim humbur njė njeri shumė tė vyeshėm, kishim humbur Ministrin e Mbrojtjes, por lufta nuk kishte mbaruar, ajo duhej tė vazhdonte deri nė ēlirimin e plotė tė Kosovės. (Fq.107-110)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara