PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netTėrheqja e detyruar dhe shmangia e masakrės mbi civilėt


   
Nė tėrheqje e sipėr, nė Qafė tė Milishevcit, nė Bjeshkėt e Isniqit, nė atė vend ku kishin rėnė nė pritė dhjetėra djem e vajza tė Kosovės qė kalonin pėr t’iu bashkangjitur njėsive tė UĒK-sė apo duke transportuar armė dhe furnizime tė tjera, kemi kaluar pa probleme, pavarsisht se terreni ka qenė shumė i vėshtirė. Qenė marrė tė gjitha masat e sigurimit tė kolonės, e cila pėrpos ushtarėve dhe tė plagosurve (mes tyre ka qenė edhe vėllai i Ramush Haradinajt) kishte edhe 4-5 mijė civlė qė s’mund t’i braktisja maleve. Pararoja ka qenė e pėrbėrė nga njėsia speciale e Brigadės 131. Kemi mbėrritur deri tek vendi i quajtur Huni i Magjupit. Aty na ka zėnė nata. Konfiguracioni i tokės ka qenė tepėr i thyer. Kam dhėnė urdhėr pėr njė pushim deri nė orėt e para tė mėngjesit.
 
Pararoja jonė tė nesėrmen nė mėngjes ka rėnė nė pritė nė vendin ku takohen kufinjtė e Kosovės, Shqipėrisė dhe Malit tė Zi dhe pas njė shkėmbimi tė fuqishėm zjarri kanė humbur jetėn dy ushtarė, njėri nga Lubeniqi Shpetim Bobaj, tjetri nga Belegu Sadri Mehmet Vishaj. Pas kėsaj prite kam komunikuar me Sali Ēekun, Agim Ramadanin dhe Rrustem Berishėn, tė cilėt ishin ngarkuar nga Shtabi Suprem tė bėnin pritjen e kolonės sė luftėtarėve, civilėve dhe tė plagosurve. Ata ndodheshin rreth 3-4 kilometra larg vendit, ku pararoja jonė kishte rėnė nė pritė. Praktikisht ata kanė qenė tė vendosur pėrmbi Stanet e Stublės. Aty, ata kanė pritur disa ditė kolonėn tonė. Kam urdhėruar njė njėsi tjetėr t’i afrohej tė ngjarjes, tė bėnte tėrheqjen e tė vrarėve dhe tė bėnte tė mundur vėzhgimin e vendit dhe mundėsisht ēlirimin e rrugės. Njėsia e dytė ėshtė komanduar nga eprori Skender Rexhahmetaj. Nga kjo njėsi nė luftime me shkiet, ka rėnė luftėtari Xhevat Musliaj, nga Gllogjani.
 
Pėr njė kohė shumė tė shkurtėr, armiku ka ndėrhyrė nga ana e Malit tė Zi, nga karaulli i Gjerovicės, me forca tė reja, 12 kamionė me ushtarė qė erdhėn nė pėrforcim tė pritės dhe ėshtė vendosur nė pozicione tė fortifikuara dhe dominuese. Ka qenė shumė e vėshtirė tė merrej aj kalim nėn kontrolll, edhe pse armiku humbi dy  ushtarė. Kuptova se ata ishin nė pozitė mė tė favorizuar dhe do tė mund tė na shkaktonin humbje tė mėdha. Kam mbledhur eprorėt dhe kemi ardhur nė pėrfundim se kalimi i asaj prite, pėr shkak tė konfiguracionit tė tokės, dominimit tė pozicioneve tė armikut do tė ishte shumė i vėshtirė dhe me humbje. Menjėherė kam urdhėruar ndarjen e civilėve nga trupat ushtarake, duke i nisur bjeshkėve poshtė nė drejtim tė Malit tė Zi. Bashkė me takam liruar edhe njė pjesė tė ushtarėve qė i kishin tė afėrmit me vete. Kam komunikuar rishtas me Shtabin Suprem, Bujar Bukoshin dhe Xhafer Shatrin, duke i informuar pėr tė gjithaveprimet e mia. Me trupat tjera kam vendosur tė kthehem nė drejtim tė Rugovės.
 
Gjatė tėrė natės kemi marshuar drejtė Rugovės. Rreth mėngjesit jemi takuar me komandantin e Shtabit tė Rugovės dhe njė pjesė tė anėtarėve tė kėtij shtabi. Kemi vendosur qė ushtarėt tė heqin uniformat dhe tė dorzojnė armatimin. Armatimi i ėshtė dorėzuar kryetarit tė LDK-sė sė Rugovės, Smajl Hajdari, qė ishte edhe komandant i shtabit lokal bashkė me Sulejman Lajqin dhe ramiz Muriqin. Komandantit tė Shtabit i ėshtė dorėzuar i gjithė armatimi i ushtarėve, ai as nuk ėshtė hedhur, as braktisur, por ėshtė depozituar nė depot e shtabit tė Rugovės. Kėta njerėz kanė bėrė mrekullira, pasi kanė shpėtuar jetėn e shumė tė plagosurve, tė cilėt i kanė transportuar pėr nė Shqipėri dhe vende tė tjera tė sigurta.
 
Ushtarėt kishin mbi 24 orė tė paushqyer, pasi gjatė marshimit, jemi ushqyer veē me boronica bjeshkėve. Fshatarėt e Rugovės kanė pėrgatitur ushqim dhe ka filluar organizimi i grupeve tė vogla tė ushtarėve tė cilėt do tė pėrziheshin me civilėt dhe do tė largoheshin pėr nė Shqipėri, ku do tė rivendosnim kontaktet dhe do tė fillonim riorganizimin e njėsive tona. Kolegėt e mikanė kėrkuar qė tė largohesha i pari nga Rugova, por me thnė tė drejtėn mė ėshtė dashur tė kėmbėngul jashtė mase deri sa i kam bindur se unė do tė isha i fundit qė do tė largohesha, pasi tė kisha marrė vesh se edhe ushtari i fundit gjendej i sigurtė. Lidhur me dorėzimin e armėve ka pasur spekullime. Unė u kam deklaruar tė gjitha shtabeve tė mbrojtjes territoriale tė fshatrave se “ai ėshtė armatimi juaj, se, nėse ju tėrhiqeni, ai armatim duhet tė ruhet, tė depozitohet nė ndonjė vend tė sigurt, pasi ėshtė pasuria e jauaja”. Unė e kam gjetur atė armatim  nė duart e tyre dhe pas tėrheqjes e kam lėnė pėrsėri nė duart e tyre. Mėnyra se si ėshtė vepruar me tė ėshtė pėrgjegjėsi personale e atyre qė e kanė poseduar.

Pas tėrheqjes time, duke parė sulmet qė po mė bėheshin, pėr ta informuar opinionin ėshtė lėshuar njė kumtesė e Shtabit Suprem. Nė kumtesė thuhet tekstualisht: “Tahir Zemaj nuk ka ikur, por ėshtė tėrhequr me urdhėr tė Shtabit Suprem dhe tė Qeverisė sė republikės sė Ksoovės, pas situatės sė krijuar. Kushdo qė thotė tė kundėrt e kėsaj tė vėrtete, ka si qėllim thjesht njėllosjen e autoritetit dhe profesionalizimit tė tij.” (Fq.103-106)

 

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.