PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netKujtime dhe pjesė nga diskutimi i z. Rrok Berisha, pjesmarrės nė mbledhjen pėr formimin e SH.O.RR.D


   
Nė jabllanicė tė Dushkajės individ tė caktuar si vėllezėrit Nazmi dhe Lahi Ibrahimaj qė ishin dajė e nip me ramush Haradinajn, pastaj hajdar Dula, tė cilin e kishin caktuar si Komandant tė Lugut tė Baranit pėr tė masovizuar luftėn nė kėtė mjedis, sillen nė mėnyrė tė panjerėzishme dhe kėrcėnojnė njerėzit. Nazmiu, nė Maj tė vitit 1998 erdhi nė Gllogjan me njė vendim tė rrejshėm kinse “jemi marrė vesh me Qeverinė e Bukoshit dhe duhet qė nė fshatrat e Lugut tė Baranit t’i formojmė Shtabet e UĒK-sė”.
 
Dy persona, prej kėtyre, s’bashku me dy femra ushtare, asgjėsuan shėnimet e dy gazetarėve amerikanė nė fillim tė gushtit, gazetare qė kishin ardhė nė Lug tė Baranit pėr tė shkruar njė reportazh rreth luftės dhe organizimit tonė tė mbrojtjes institucionale. Gazetaret, shoqėroheshin nga njė ushtarė i njėsive operative tė Lugut tė Baranit, tė Brigadės 131. Kishin hy nė kishė tė Gllogjanit dhe me dhunė i kishin nxjerrė jasht oborrit tė kishės; arsyeja pėr nxjerrje  ishte se ata, “nuk guxonin tė hynin nė atė zonė pa lejen e faton Mehmetajt, se ai qenkėsh zėdhėnės i SHQRRD”. Natyrisht unė, (Rrok Berisha), u dola nė ndihmė gazetareve dhe kėrkova nga “Maxhupi” qė ky dhe ato dy vajza qė i kishte nė pėrcjellje, tė largohen sa mė parė nga Lugu i Baranit, pasi nė kėtė territor veprojnė njėsitė operative tė Brigadės 131, e cila ėshtė e vendosur nė Baran. Njėra nga gazetaret, e indinjuar nga ajo qė ndodhi tri herė radhazi, shante nė anglisht dhe disa herė solli nė Lahin shqelma dhe shuplakė.
 
Ata m’u kėrcėnuan se do tė mė vrasin. Ju thashė se ja ku jam. Armėt qė i keni duhet tė pėrdoren kundėr shkijeve dhe jo kundėr shqiptarėve. Gjatė kėtyre dialogjeve, ushtari i njėsisė operative tė Baranit, pėrkatėsisht tė Brigadės 131 u tėrhoq nė qetėsi. Pas kėsaj, sė bashku me gazetaret u kthyem nė kazermėn e Baranit, ku Komandanti i Brigadės 131, zoti Ramabaja, i ka qetėsuar dhe pas njė ore sė bashku me gazetarėt kemi ardhė dhe njė herė nė Gllogjan dhe kemi biseduar pėrzemėrsisht me ato gazetare pėr tė gjitha problemet tona. (Mė vonė ato kanė shkruar reportazhin nė gazetėn “New York Times” dhe shumė drejt e kanė informuar opinionin ndėrkombėtar mbi luftėn nė kėtė anė.
 
Pas ofensivės sė parė nė Lugun e baranit mė sė tepėrmi e pėsoi fshati Nepolje dhe shtatė shtėpi tė fshatit Gllogjan. Pal Koci  ishte major (rezervė) i MT, dhe njėherit Komandant i SHT dhe qe i rreshtuar nė rrugėn institucionale. Pėr kėtė arsye ata tė Jabllanicės nė krye me Dr. Din Krasniqin nga Vranoci, erdhėn dhe deshėn ta likuidojnė Palin nė tradhti, por me ndėrhyrjen e shpejtė tė komandant ramabajės, nė ēastet e fundit, e keqja u eleminua.
 
Nė gusht tė vitit 1998 organizohet mbledja nė kazermėn e Prapaqanit ku morėn pjesė 72 pėrfaqsues tė fshatrave tė Dukagjinit. Kjo pėr mua dhe pėr tė gjithė banorėt e rrafshit tė Dukagjinit mbetet mbledhje historike, sepse populli tregoi pjekurinė, dėshirėn dhe pėrkrahjen e vet pėr ushtrinė e profesionalizuar dhe nėn komandėn e institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Dėshira e tė gjithėve ishte qė tė ēliroheshim nga ēizmja e shkaut me sa mė pak viktima njerėzore e jo pėrmes rebelimit nanoist dhe “revolucionit tė vonuar”. Nė atė takim unė diskutova nė emėr tė 25 fshatrave tė Lugut tė Baranit qė pėrfshihen nga Bjeshkėt e Nemuna e deri nė Dri, territor qė ishte i organizuar dhe i kontrolluar nga Brigada 131, me qendėr nė Baran. Unė e dija mirė disponimin politik tė banorėve tė kėtyre fshatrave, sepse kėtė e kishin shprehur pėrmes tri komunikatave tė cilat i kishin transmetuar edhe nė mjetet e informimit.
 
Nė atė takim, kėrkova qė UĒK-ja tė jetė e sjellshme dhe e disiplinuar, sepse populli ynė mjaft ka vuajtur nga uniforma e huaj dhe mos t’i sjellim vuajtje dhe ne, sepse disa tė ashtuquajtur ushtarė po ulin moralin e ushtarit. Atij qė ka vendosur me vdek pėr Kosovė, kėto sjellje nuk i takojnė dhe se masa po irritohet nga UĒK-ja, sepse populli nė vend qė ta mbėshtesė ushtrinė, po distancohet prej saj. Ne nuk mund tė lejojmė qė tė kemi ushtri private apo partiake. Ushtria duhet tė vihet nėn  mbikėqyrjen e institucioneve dhe shpjegova rastin konkret nė lidhje me vendimet e rrejshme nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės pėr formimin e Shtabeve tė UĒK-sė nė Lugė tė Baranit nga ana Nazmi Ibrahimit. Pyeta se si shpjegohet rasti i “Ujkut” qė deklaron haptas se “unė mė Zanė Qaushin e shokėt jemi ata qė kemi nxjerrė nga burgu Fatos Nanon dhe me ndihmėn tonė ėshtė rrėzuar Qeverija Demokratike nė Shqipėri”. 
 
Kjo sipas tij ka bėrė, me demek, qė ne tė vijmė deri te armėt ! Po ashtu ėshtė thėnė se do t’i vrasim qė nga Presidenti, ministrat, gazetarėt. Kryetarė partish dhe deputetėt sepse tė gjithė qenkėshin nė shėrbim tė Serbisė. Pastaj theksova se, nė emėr tė kujt po plaqkitet populli, kush ėshtė urdhėrdhanės, sepse kemi njė numėr tė madh tė vjedhjeve si vetura, bagėti, tė holla, marrjen e armėve qė vijnė nga Shqipėria dhe stėrshitjen e tyre ? Duhet ndalur krimi nga ana e disa pjesėtarėve tė UĒK-sė, sepse peshqit po majen nė basenin e Radoniqit nga mishi i njerėzve tė pafajshėm. 
 
Eshtė e vėrtetė  e hidhur dhe panjerėzi ajo qė ėshtė ba nė basenin e Radoniqit, mjerisht aty mė sė paku ka shkije. Nė basen ka tė vrarė, tė dhunuara shqiptare. Aktet barbare janė tė kryera nga vetė shqiptarėt pa gjygj dhe pa e zbuluar tė vėrtetėn. Prandaj askush nuk ka tė drejtė, me asnjė ligj tė botės tė vras dikėnd pa gjyq e lėre mė civilėt pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre. Herėt a vonė dikush pėr kėtė do tė japė llogari. Nė luftė vriten ushtarėt e armikut e jo civilėt e pafajshėm, prandaj nėse duam tė fitojmė duhet tė zhvillojmė luftė tė pastėr, sepse ėshtė e drejta  jonė pėr t’u mbrojtur. Baseni i radoniqit kurrė nuk do tė jetė mburrja, por turpi ynė.
 
Nė dikutimin tim jam munduar qė ushtria e shtetit tė Kosovės tė jetė e pandarė dhe e bashkuar. Ne nuk duhet tė ngrejmė. Armėt kundėr njėri-tketrit, por t’i bashkojmė  ato kundėr okupatorit. Banorėt e Lugut tė baranit janė tė interesuar qė ushtria e shtetit tė udhėhiqet nga njerėz me pėrvojė dhe tė autoritetshėm sepse dhe besimi i popullit do tė forcohet te Ushtria dhe se ēdo veprim i pakujdesshėm po shkakton dėme tė pa llogaritshme te populli dhe pastaj edhe besimi po zvogėlohet. Kam kėrkuar nga tė pranishmit qė tė zhbllokohen mjetet e informimit dhe tė hiqet mjegulla e krijuar informative. Nė kėtė takim kam kėrkuar tė dihen rezervat e popullit dhe ato tė kalojnė nė rezerva pėr njesitė operative ushtarake. Gjithashtu kam kėrkuar nga tė pranishmit qė tė hiqet dorė nga aksionet e pa planifikuara.
 
Rrok Berisha

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.