PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netFormimi i Komandės sė Drejtorisė Operative tė rrafshit tė Dukagjinit


   
Duke parė kėtė gjėndje, me 17 korrik 1998 i kam kėrkuar Sali Ēekut, ndihmėsit tim kryesor, tė shkojė nė Shqipėri nė Shtabin Suprem dhe tė kontaktojė drejtėpėrsėdrejti me Ministrin e Mbrojtjes dhe Kryeministrin e republikės sė Kosovės. Unė doja qė zoti Ēeku t’ua sqaronte direkt situatėn, ndėrsa mua tė mė informonte se si qėndronin punėt lidhur me furnizimet.
 
Zotni Ēeku, shkoi nė Shqipėri dhe pas bisedave qė ka zhvilluar, mė informoi se ishte tepėr e vėshtirė tė dėrgohej armatim dhe se gjithė ato qė ishin premtuar, kanė mbetur pa realizuar si rezultat i njė bllokimi, “prandaj merr masat me ato qė ke, ruaj sa tė mundėsh efektivin dhe popullsinė, ruaj njė farė ekuilibri deri nė njė njoftim tė ri apo deri sa tė  mund tė tė dėrgojmė  ndonjė furnizim”. Nė atė kohė ofensiva serbe mori pėrmasa shumė tė egra nė rekėn e keqe. Duket se armikut iu hap drita jeshile pėr tė na sulmuar. 
  
Agim Ramadani dhe rrustem Berisha rezistuan dhe luftuan, duke dhėnė njė kontribut shumė tė vyer. Duke qenė i informuar pėr atė gjendje tė rėndė nė rekėn e Keqe, nė konsultim edhe me ramushin, u kam dėrguar njė batalion nė mbėshtetje nėn komandėn e Shkėlzen Idrizit, por batalioni ka hasur nė njėsi tė blinduara tė ushtrisė serbe, duke mos pasur mundėsi t’u ndihmonte shumė. Pas njėfarė kohe ata janė tėrhequr duke shoqėruar dhe mbrojtur popullsinė civile nė drejtim tė Shqipėrisė. Atje ata kanė filluar tė riorganizohen nė kazermėn qė e kishim lėnė para dy muajve nė Papaj.
 
Pas bisedės telefonike me Sali Ēekun, kam menduar fillimisht pėr spitalin qė ndodhej nė fshatin Irzniq, S’i t’i tėrhiqja tė plagosurit ? Ofensiva serbe avanconte dita-ditės me tė gjitha forcat. Shtabi i Gllogjanit, ai qė rrihet dhe u kėrkonte lejekalimi ushtarėve shqiptarė, i braktisi me shpejtėsi rrufeje tė gjitha pozicionet qė mbante. U tėrhoqėn pa asnjė rezistencė drejt Prapaqanit. Ka qenė pikėrisht nė atė kohė qė njerėzit u ndjenė krejtėsisht tė braktisur prej tyre, prej “ushtrisė dhe komandantėve tė vetėshpallur”. U kėrkua tė bėhej njė takim i zgjeruar nė Prapaqan pėr tė gjetur njė mundėsi pėr tė rezistuar dhe pėr t’iu shmangur masakrave. Ky takim do tė bėhej mes tė gjitha shtabeve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit, rreth 72 shtabe lokale-fshatrash, Komanda e rrafshit tė Dukagjinit dhe Eprorėt e brigadave. 
  
Takimi ėshtė bėrė me 20 gusht tė vitit 1998. Nė atė takim ėshtė shprehur haptas pakėnaqėsia e popullatės, se deri atėherė ishin bėrė shumė shkelje. Ata me vendosmėri kėrkuan dhe vendosėn qė tė gjithė ata qė kishin luftuar deri atėherė nė atė zonė tė futeshin nėn ombrellėn e shtabit tonė, nėn drejtimin e Brigadave tona. Pjesėmarrėsit kėrkuan qė tė mė “votonin” si komandant, ashtu siē kishin bėrė mė parė me njėri-tjetrin. Unė ua bėra tė qartė se isha ushtarak dhe nuk mund tė zgjidhesha me vota. Ata do tė duhej tė bėnin propozimin e tyre pranė Shtabit Suprem dhe nėse Shtabi mė urdhėronte dhe pranonte kėrkesėn e tyre, atėherė unė do tė isha i gatshėm tė vihesha nė krye tė tyre, mė saktė, nė krye tė pėrpjekjeve tė tyre pėr tė luftuar e mbrojtur me sa mė shumė dinjitet vendin dhe popullsinė tonė. Pjesėmarrėsit kanė formuluar kėrkesat e tyre, mbi bazėn e tė cilave kam bėrė njė informacion dhe e kam nisur pėr nė Shtabin Suprem.
   
 
 
 
Republika e Kosovės                                                                            Sekret ushtarak
UĒK                                                                                                   Tejet sekret
K.da SH.O.Rr.D
Prapaēan
21.08.1998
 
 
Njoftim dhe propozim                                                                       Ministrisė sė Mbrojtjes
 
 
Me  20.08. 1998 nė ora 17.00 nė objektin e kazermės nė Prapaēan, Shtabi Operativ i rrafshit tė Dukagjinit nė njė takim pune me Shtabet lokale tė UCK-sė sė komunės sė Deēanit, Lugut tė Baranit e tė Dushkajės si dhe tė tri K-dave tė brigadave 134, 131 dhe 133  kėrkuan mė kėmbėngulje qė tė formohet K-da e Drejtorisė Operative e Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė plotsohet me kuadra profesional nėn udhheqjen e institucioneve tė Republikės sė Kosovės.
 
I njejti Shtab me takimin e tė nesėrmes, 21.08.1998 nė Ora 08.00 propozoi dhe zgjodhi K-den me kėtė pėrbėrje:
 
 
Komandant................................................................................................ Tahir Zemaj
Zvendės K-ti............................................................................................... Ramush Haradinaj
Kryeshef i Shtabit....................................................................................... Nazif Ramabaja
Ndihmės K-ti pėr Zbulim dhe Kundėrzbulim................................................... Ismet Ibishi
Ndihmės K-ti pėr Moral............................................................................... Sali Ēeku
Ndihmės K-ti pėr Informim........................................................................... Faton Mehmetaj
Ndihmės K-ti pėr Sigurim............................................................................ Idriz Elezaj
Ndihmės K-ti pėr Logjistik........................................................................... Rustem Tetaj
 
 
Nė kuadėr tė kėsaj Komande u propozue edhe Shemsedin Ēeku si Ndihmės K-ti pėr Mbrojtjen Teritoriale dhe pėr Mbikqyrjen e tė gjitha vijave tė frontit nė Zonat e Mbrojtjes Teritoriale.
 
Shtypur nė tri kopje
- Arkivit
- Ministrisė sė Mbrojtjes
- Komandės SH.O.Rr.D
                                                                                              Komandant
                                                                                              Tahir Zemaj
                                                                                              (nėnshkrimi)
 
 
Informacion-propozimi ėshtė shqyrtuar me urgjencė nga Shtabi Suprem. Nė atė takim merrte pjesė edhe shtabi i Gllogjanit, i kryesuar nga ramush Haradinaj. Kritikat mė tė ashpra i janė drejtuar kryesisht atij. Eshtė fakt qė ai ka reaguar me vetėkritikė dhe ka deklaruar se ka bėrė tė pamundshmen sipas tij pėr t’i rezistuar armikut nė atė rajon dhe se qysh nė atė moment ai do tė “ishte i gatshėm tė vihej nėn komandėn time, apo tė cilitdo oficer profesionist, qoftė edhe si ushtar !”. Me thėnė tė drejten ai sinqeritet ma ka ulur shumė zemėrimin qė kisha ndaj tij pėr incidentet qė kishte sajuar mė parė. 
  
Ndėkohė shumė anėtarė tė “shtabit tė tij” nuk qenė dakort me tė. Megjithatė, tė nesėrmen kemi rėnė dakort tė formohej Shtabi i Zonės sė Tretė Operative pėr rrafshin e Dukagjinit. Shtabi Suprem mė ka emėruar mua komandant tė tij. Zv. Komandant ėshtė emėruar Ramush Haradinaj. Kryeshef i shtabit operativ ėshtė caktuar Nazif ramabaja. Ismet Ibishi ėshtė caktuar ndihmės i parė i imi pėr zbulim dhe kundėrzbulim. Pėr shkak tė mungesės sė Sali Ēekut i cili ndodhej siē thashė nė Shqipėri, kryes i detyrės sė ndihmėsit tim pėr moral dhe marrėdhėnie publike ėshtė caktuar faton Mehmetaj. Ndihmės pėr sigurim u emėrua Idriz Elezaj, ndihmės pėr Logjistike ėshtė emėruar rrustem Tetaj dhe ndihmės i komandantit pėr mbrojtjen territoriale ėshtė emėruar Shemsedin Ēeku.
   
 
Eshtė vendosur edhe riorganizimi i shtabeve tė mbrojtjes territoriale nė tė gjitha fshatrat e rajonit, nė formė tė shtabeve tė vogla pėr katėr-pesė fshatra sė bashku. I gjithė Dukagjini u vendos nėn drejtimin e institucioneve tė Republikės. Kjo ka pasur njė jehonė shumė pozitive nė moralin e qytetarėve tė kėtij rajoni tė rėndėsishėm tė kosovės. Menjėherė shtabeve rajonale u ka shkuar urdhėri qė tė mobilizonin nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė gjithė personat e shėndoshė fizikisht dhe psiqikisht tė moshės 18 deri 55 vjeēare.
 
 
 
REPUBLIKA E KOSOVĖS
USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS
Sh.O.Rr.D
Prapaqan
 
                                                                                                          sekter ushtarak
                                                                                                          (e besueshme)
 
 
Mė 28.8.1998
SHTABEVE TĖ MBROJTJES TERRITORIALE
 
Duke u nisur nga situata aktuale luftarake nė Rrafshin e Dukagjinit, nevoja pėr mbrojtjen e kėtij rajoni, duke pasur parasysh gjendjen momentale dhe shkapėrderdhjen e luftėtarėve nė vijat e frontit. Drejtoria Operative e rrafshit tė Dukagjinit nxjerrė kėtė:
 
 
URDHĖRESĖ
 
Tė mobilizohen nė radhėt  e UĒK-sė, Mbrojtja territoriale nė rajon, tė gjithė personat e aftė psiqikisht dhe fizikisht prej moshės 18 deri nė moshėn 55 vjeēare.
 
Mobilizimit duhet t’i pėrgjigjen tė gjithė personat e kėtij rajoni qė janė tė strehuar nė fshatrat pėrrreth, tė cilėt duhet tė lajmėrohen nė shtabet pėrkatėse.
 
Ndaj tė gjthė personave qė nuk i pėrgjigjen mobilizimit nė rajon do tė merren masat ndėshkuese nė bazė tė kushtetutės dhe ligjeve ushtarake nė fuqi.
 
Sipas organizimit mė tė ri tė Mbrojtjes Territoriale nė rajon do tė formohen komandat Mbrojtėse territoriale, tė cilat do tė kenė njė seli, ku do tė koncentrohen fshatrat nė vijėn e frontit.
 
Nė tė gjitha komandat Mbrojtėse territoriale nė vijat e frontit do tė formohen Njėsitė Operative tė Mbrojtjes Territoriale me strukturė dhe formacion qė do t’i merrni nga kordinatori.
 
Nė bazė tė gjendjes sė krijuar tė mirren masat pėr ngritjen e gatishmėrisė luftarake si dhe moralit luftarak nė shkallėn mė tė lartė, pėr hirė tė tejkalimit tė kėsaj situate.
 
Pėr zbatimin e kėsaj urdhėrese urdhėrohen tė gjithė komandantėt e Mbrojtjes Territoriale tė rajonit qė deri me 26.08.1998 nė orėn 8 tė mėngjesit, tė njoftohet Komandanti i Drejtorisė Operative, kolonel tahir zemaj.
 
 
Kjo urdhėresė hyn nė fuqi menjėherė
                                                                                                                      Komandanti
                                                                                                                      TAHIR ZEMAJ
                                                                                                                      (nėnshkrimi)  
 
 
 
Kėtij mobilizimi duhej t’i pėrgjigjeshin tė gjithė. Sipas riorganizimit do tė formoheshin komandat e mbrojtjes territoriale nė fshatrat qė ishin nė vijėn e frontit dhe bashkė me to edhe njėsitė operative tė mbrojtjes territoriale.
 
Pas krijimit tė Shtabit tė zonės sė tretė Operative dhe lėshimit tė urdhėresės sė mėsipėrme pėr mobilizim , janė ndarė detyrat mes tė gjithė anėtarėve tė shtabit pėr tė vazhduar bisedimet dhe konsultimet me shtabet e rajoneve. Kolonel tahir zemaj, nė cilėsinė e Komandantit tė Zonės sė Tretė Operative, takimin e parė e ka bėrė nė Shtabin e Jabllanicės sė Gjakovės, ku ėshtė pritur nga Dritan Zeneli. 
  
Zemaj pasi ka pranuar informacionin nga komandanti i trupave, ka bėrė revistėn e 600 luftėtarėve dhe ka folur para tyre. Fjala e tij ėshtė pritur shumė mirė nga luftėtarėt. Pastaj, Zemaj ka inspektuar luftėtarėt nė Bardhaniq, ku ėshtė pritur nga vetė zėvėndėsi i tij, ramush Haradinaj. Zemaj kujton se pas atyre aktiviteteve  tė tija dhe tė disa anėtarėve tė tjerė tė shtabit, UĒK-ja ėshtė rigjallėruar dhe institucionalizuar. Ai tashmė kishte mundur tė bashkonte dhe bashkėrendonte punėn e shtabeve, tė institucionalizonte dhe profesionalizonte  rezistencėn nė Rrafshin e Dukagjinit.
  
Furnizimi me armė dhe municion po bėhej gjithnjė e mė i vėshtirė. Nė fakt ai kurrė nuk ka qenė sipas parashikimeve dhe nuk arriti as minimumin e nevojave. Njė sasi armatimi dhe municioni, e nisur nga Shtabi Suprem, ra nė pritė nė bjeshkėt e Belegut. Nė atė pėrleshje me forcat serbe, per tė bėrė tė mundur ēarjen e rrethimit, kanė dhėnė jetėn 6 lutėtarė. Naim Bajraktari, Beqir Mehmetaj, Isa Balaj, Ramush Shala, Hilmi Shala, Naim Gjukaj dhe janė plagosur Idriz Ēelaj dhe Ilir Kameraj. 
  
Duhet pėrmendur-thekson Kolonel zemaj – qė personi qė ka qenė pengesė gjatė gjithė kohės, Sali Veseli, ka vazhduar pėrsėri tė jetė pengesė. AI qe larguar duke e gėnjyer edhe Ramushin se “po shkonte tė mblidhte dhe pėrgatiste ushtarė pėr t’u kthyer me njė ushtri tė madhe nė Kosovė !”. Nė fakt ai nuk u kthye mė as vetė. Eshtė interesant se atė njeri nuk e donte askush, as nė fshatin Somolicė, aty ku kishte lindur. Pėrēarjet dhe pengesat qė ka sjellė ai njeri janė tė pallogaritshme. Nė 4astet e fundit tė takimit, me datėn 21 gusht 1998, Ramushi bashkė me Fatonin kanė pyetur tė gjithė eprorėt se “deri kur kishin ndėrmend ta luftonin shkaun?” Kjo pyetje ishte krejtėsisht e panevojshme, por ata kishin qejf tė shisnin mend me atdhedashurinė e tyre !
 
Pothuajse tė gjithė janė  pėrgjigjur pyetjes, qė e kishin bėrė vetė, nė kėtė mėnyrė: “ne do tė mbajmė pushkėn nė dorė deri ditėn qė do t’i shohim tė bashkuara tė gjitha trojet shqiptare !” Ramushi ka shtuar: “Edhe vetėm nė mbetsha, maleve do tė endem deri nė vdekje me pushkė nė dorė pėr ta realizuar atė ėndėrr !”
 
Atėherė kėto deklarata janė pritur shumė pozitivisht dhe me ngrohtėsi nga eprorėt e tjerė, veē fallsiteti i tyre duket sot sheshit nė mėnyrė tė neveritshme. Nejse, ėshtė e drejtė e njeriut tė ndryshojė mendim, veē ėshtė dobėsi e njeriut tė jetė me dy fytyra. Atė ditė ai ka deklaruar se nuk kishte asnjėfarė ambicie pėr pushtet dhe pėr poste, nė fakt sot pas njė viti...!
 
Nė luftėn e rekės sė keqe ėshtė plagosur Naim Maloku. E kam tėrhequr nė spitalin ushtarak tė Prapaqanit, ku ka ndejtur deri sa ka mundur tė shkojė nė spitalin ushtarak tė Drenicės. Eshtė interesante historia e tij. Me humanizėm i kam dhėnė tė gjitha ndihmat e nevojshme pėr ta shpėtuar.Gjatė asaj kohe ka deklaruar se mezi priste tė shėrohej dhe tė tregonte me luftė dhe mirėkuptim se sa i penduar ishte pėr ato qė kishin ndodhur mes nesh. Mė tha se “kishte dėshirė tė mė ndiqte deri nė vdekje”.

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara