PĖRMBAJTJA E LIBRIT 

21/07/2001 - Trepēa.netPse u sulmua dhe si u mbrojt Lluka


   
Nė kontaktet me kėta pėrfaqėsues tė faktorit ndėrkombėtar nė Kosovė Kolonel Tahir Zemaj kishte vėnė re se ata kishin informacione, tė cilat vėshtirė besohej se ata mund t’i kishin. Zemaj shprehet se nuk ka qenė  e lehtė tė hetohej se nga i merrnin ata informacionet rreth tė gjitha ngjarjeve dhe veprimeve tona, dhe ka vendosur nė atė kohė qė tė ndėrpriten telefonat, radiolidhjet pasi dyshohej se kishte individė qė i kishin transmetuar tė gjitha mosmarrėveshjet dhe fėrkimet mes nesh.
 
Duket se kėto gjėra ata ua kanė rrėfyer edhe serbėve. “Kam angazhuar njerėz profesionist qė t’i kundėrviheshin kėsaj dukurie, me nė krye zotin Idriz Elezaj e disa inspektorė tė tjerė, tė cilėt kanė vepruar si kundėrzbulim. Ata kanė pasur suksese tė cilat nuk ėshtė e nevojshme tė pėrmenden dhe pėrfundimisht kanė parandaluar rrjedhjen e mėtejshme tė sekreteve. 
 
Tė informuar nga njėsitė e kundėrzbulimit tė cilat drejtoheshin nga Ismet Ibishi, e kemi pasur plotėsisht tė qartė plotėsisht situatėn nė terren, pėrgjatė gjithė vijės sė frontit, nga Peja deri nė Gjakovė, pastaj deri thellė nė Lugun e Baranit dhe tė Dushkajės. Kishim informacion edhe pėr gjendjen nė prapavijat e forcave armike. Kur kemi mbrojtur fshatin Llukė kemi qenė nė dijeni tė pėrgatitjeve tė armikut dhe kemi arritur ta mbrojmė.
 
Ja sepse ėshtė sulmuar Lluka sipas  kolonel tahir Zemajt: “Shkak ėshtė bėrė njė ushtarė nėn komandėn e Shtabit tė Gllogjanit, me pseudonim “Maliqi”, i cili ēdo ditė gjuante nga njė predhė me njė minahedhės 82 mm. Ai ka shkaktuar dėme shumė tė mėdha nė fshatrat Carrabreg, Beleg dhe Llukė. Ai gjuante njė predhė ashtu nė tym, thoshte se  “ia kam qėlluar nė objektiv !! “ Nuk merrej vesh se pėr ēfarė objektivi e kishte fjalėn. Pas kėsaj vinte pėrgjigja e ushtrisė serbe e cila niste nė atė drejtim 20-30 predha tė fuqishme artilerie, duke shkaktuar dėme shumė tė mėdha. 
 
Me hyrjen e njėsive tona operativė, fshatrat Carrabreg, Prilep, beleg dhe tė qytetit tė Deēanit, luftėtarėt e tė cilit kanė  qenė tė vendosur nė vijėn e frontit Beleg Carrabreg, kanė bėrė njė peticion nė tė cilin kėrkonin urgjentisht largimin e “Maliqit” nga ai pozicion, pasi po u shkaktonte humbje tė mėdha. Ai vendosi tė mos largohet, por pas njė urdhėri “tė pėrforcuar”, ėshtė tėrhequr dhe ka shkuar nė drejtim tė Gllogjanit. Edhe mė vonė ka tentuar disa herė tė na nxjerrė probleme, duke provokuar luftė nė fshatrat Isniq, Strellc etj., se gjoja i kishte mbetur hatri qė e kishin zhvendosur prej “istikamit”!
 
Pra si rezultat i veprimeve tė tij tė pakontrolluara, forcat serbe kanė vendosur ta sulmojnė Llukėn. Brigada 134 ėshtė vendosur nė pozicione mbrojtėse. Atėherė kam urdhėruar njėsinė artilerike tė brigadės me komandant Farush Thaēin, tė godasė pozicionet e armikut qė ndodheshin vetėm 500 metra larg. Goditja ėshtė bėrė me minahedhės 82 mm dhe 60 mm dhe ka qenė mjaft ekektive. Pas kėsaj goditje armiku ka filluar tė tėrhiqet nė drejtim tė Deēanit pėr tė kėrkuar pėrforcime. Kam pėrgjuar nėpėrmjet radiolidhjes (dy radiot qė janė zėnė nė betejėn e Loxhės). Ata kanė kėrkuar ndihmė nga Peja. Nė atė ēast kam ndėrhyrė nė lidhje dhe “ i kam urdhėruar” trupat serbe tė tėrhiqen. Ata e kanė zbatuar “urdhėrin” dhe janė tėrhequr ! Nga pozicionet tona kemi parė autoambulancat e armikut duke tėrhequr tė vrarėt dhe tė plagosurit nga goditja e artilerisė sonė.
 
Unė kam qenė i bindur – thotė Zemaj – se po tė sulmoja do t’i kisha pushtuar tė gjitha punktet policore nė seksionin Pejė-Gjakovė, veē nuk kam pasur mjetet dhe fuqitė pėr t’i mbajtur nėn kontroll. Asaj aventure i jam shmangur. Po e pėrmend kėtė fakt, pėr tė kujtuar se vrasja apo plagosja e njė polici apo ushtari serb, ashtu nė tym, sa pėr tė qitur njė trimni, ėshtė shoqėruar me masakra tė pamėshirshme nga ushtria serbe mbi popullsinė civile. Kėsi lloj “trimash”, kur viheshin para njė numri tė caktuar forcash serbe, braktisnin jo veē popullsinė, por edhe armatimin e tyre personal. 
 
Ka pasur raste kur fshatarėt mė kanė sjellė nė kazermė plot njė karroceri traktori me armė tė hedhura ferrash ! Unė nuk i gjykoj pse janė trembur, i gjkoj pse kanė sulmuar pa marrė parasysh pasojat dhe fuqitė e veta. Lufta nuk ėshtė lojė fėmijėsh, as si ajo loja e ligė hidh gurin e fshih dorėn. Ka ndodhur njė paradoks i rrallė: fillimisht kur kam pasur ushtarė tė bollshėm s’kam pasur armatim pėr ta, kur ata janė larguar, natyrisht nuk kishin se pse tė rrinin nė kazermė tė paarmatosur. Kam pasur armė pėr tė armatosur edhe dyfishin e numrit tė tyre. (Fq.75-78)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara