PĖRMBAJTJA E LIBRIT 

21/07/2001 - Trepēa.netJeta nė kazermėn e Prapaqanit


   
Tė nesėrmen nė mėngjes, pas takimit nė Llukė, jemi rikthyer nė objekt tek ushtarėt dhe kemi rifilluar jetėn normale ushtarake, por duke u ballafaquar me mungesė furnizimi me armė, municion dhe rekrutė. Djem tė rinj vinin ēdo ditė, por mė duhej t’i ktheja mbrepsht, pasi nuk kisha armatim. Apeloja qė sa mė parė tė futeshin mjete tė premtuara nga Ministria e Mbrojtjes. Pėrsa i pėrket furnizimit me produkte ushqimore dhe tė tjera qė duheshin pėr tė jetuar nė kushte lufte, kisha caktuar furnizues tė cilėt me disa mjete financiare tė Brigadės ta blinin atė ku tė mundnin, gjė qė i shtohej atyre qė na ofronin banorėt e Kosovės, tė cilėt na i kishin dhėnė edhe automjetet e veta.
 
Ushtarėt kanė pasur ushqim, pastėrti dhe disiplinė. Kjo gjė, pėr ēudinė time, ėshtė bėrė pėr shkak qė tė mė akuzojnė, nuk e di se pse. Unė gjithėmonė kam synuar qė luftėtarėve t’ua plotėsoj tė gjitha kushtet, sipas rrethanave, me qėllim qė tė kisha tė drejtė t’u kėrkoja maksimumin nė fushėn e stėrvitjes dhe tė betejės.Furnizimet i kemi marrė kryesisht nė zonėn e Malishevės.
 
Duhet cekur kėtu qė, tė gjitha mjetet financiare qė duheshin pėr mbarėvajtjen, ushqimin dhe furnizimet tjera janė pėrdorur me korrektėsinė mė tė madhe dhe gjithēka ka qenė e dokumentuar e mund tė verifikohet me shumė lehtėsi. Brigada nuk i ka pėrdorur tė gjitha mjetet financiare, pasi ushqimin dhe automjetet e transportit nė shumicėn e rasteve na i ka dhėnė falas popullsia e asaj ane. Ambulanca dhe njė karburant kanė funksionuar pranė kazermės tonė. Nė oborr tė saj kam urdhėruar ndėrtimin e dy strehimoreve tė mėdha. Nė projektimin e tyre kanė marrė pjesė Komandanti i njėsisė sė Xhenjos dhe dy inxhinjerė ndėrtimi. Ne kėrkonim qė ajo t’u rezistonte bombardimeve, ndaj nga 180 cm betonarme, qė ėshtė e parashikuar nė parametrat minimalė ne i kemi mbuluar me njė shtresė 280 cm. Pėr ndėrtimin e saj kanė kontribuar fshatarėt me dėrrasa, trarė, hekur, beton etj. Njėra prej tyre ka qenė parashikuar pėr strehim gjatė bombardimeve, ndėrsa tjetra pėr vendosjen e spitalit ushtarak.
 
Gjatė sulmit tė dytė tė Logjės ajo ka shėrbyer si spital ushtarak. Kur ėshtė fjala pėr spitalin ushtarak mė duhet tė theksoj se pas njė konsulte tė gjerė me mjekė dhe ndihmės mjekė tė zonės, me ndihmėn e eprorit Ali Osmani. Ndihmės i Komandantit pėr ēėshtjet shėndetsore, kemi bėrė organizimin e shėrbimit shėndetsor dhe krijimin e spitalit ushtarak.
 
Drejtoreshė dhe Koordinatore pėr shėndetėsi ėshtė emėruar doktoresha Ryvė Loshaj, njė njeri i mrekullueshėm, njė humaniste dhe luftėtare e shquar. Ajo e ka kryer me devotshmėri detyrėn e saj. Kemi bėrė, siē thashė, organizimin e qendrave mjeksore dhe ambulancave nė Rrafshin e Dukagjinit tė cilat janė furnizuar me ilaēe nėpėrmjet organizatave tė huaja tė ndihmės mjeksore, ku sigurisht rolin kryesor e ka luajtur dr. Ilir Zolaj bashkė me kolegun e tij Shpetim Robaj, i cili ka rėnė nė krye tė detyrės. Dr. Ilir Tolaj ka dhėnė njė kontribut tė pazėvėndsueshėm, ka mundėsuar shpėtimin e shumė jetėve tė ushtarėve tė plagosur, ka siguruar furnizimet e domosdoshme me medikamente dhe mjete tė tjera spitalore. Njėkohėsisht, me ndėrhyrjet e tyre pranė organizatave tė sipėrpėrmendura ėshtė bėrė i mundur transferimi i tė plagosurve rėndė nėpėr spitalet e zonave ku nuk kishte luftime dhe kishte mė shumė mundėsi t’u vihej nė ndihmė. Spitali ynė ushtarak ka qenė i pajisur mė sė miri.
 
Tė rikthehemi edhe njėherė tek strehimoret. Nxėnėsia e atyre ka qenė 600 dhe 400 vetė respektivisht, dmth, shumė tė mėdha, me tė gjitha mjetet e nevojshme. Kanė qenė tė maskuara, nuk vėreheshin nga lart. Ato i kam konsideruar tė rėndėsishme, pasi ndodheshim nė rrethim tė plotė. Nė rast tė ēdo bombardimi ne do tė dilnim tė paprekur, tė gatshėm pėr ta pėrballuar forcat tokėsore tė armikut. Gjatė gjithė kohės, mund tė them se ka pasur njė bashkėpunim shumė tė frytshėm me shtabet lokale tė fshatrave. Tė gjithė eprorėt i kam dėrguar herė pas here pėr organizimin e punės, pėr pėrpunimin e taktikave luftarake nė varėsi tė terrenit, numrit tė ushtarėve dhe llojit tė armatimit tė tyre. Ndėrkohė qė vazhdonte stėrvitja e luftėtarėve , tė cilėt pa pėrjashtim bėnin tė gjitha qitjet luftarake me armėt qė posedonim. Pėr sigurimin e poligonit tė qitjes ka ndihmuar jashtė mase Zymer Sefaj i fshatit Kotradiē. Nė atė fshat ka qenė  poligoni i qitjeve luftarake.
 
Pra, pavarėsisht nga ato incidente qė u pėrmendėn mė lart, morali i trupave ka qenė shumė i lartė dhe vinte duke u rritur dita ditės. Ata, thjesht nuk donin ta besonin se incidente tė tilla ndodhnin, mes njerėzve qė luftonin pėr njė qėllim. Ndėrkohė kam pasur rastin tė takoj edhe atasheun ushtarak  tė misionit tė OSBE-sė me zyrė nė Pejė, njė ushtarak gjerman, Wolfgang Kaufman, qė drejtonte gjithė grupin e atasheve ushtarak tė vendeve antare tė kėsaj organizate. 
 
Nė atė takim, mė ka kėrkuar qė tė deklarohesha nėse isha pro Rugovės ? I kam thėnė se ne “jemi pro Kosovės dhe veprojmė nėn urdhėrat e organeve tė zgjedhura nga Populli i Kosovės”. Ata kanė pasė kėrkuar takime edhe me persona tė tjerė qė mbaheshin si komandantė nėpėr rajone tė ndryshme, por kėta tė fundit i kishin refuzuar ato takime, nga frika se mos  zyrtarėt e OSBE-sė qenė spiunė ! Eshtė e justifikueshme deri diku njė frikė e tillė, pasi ata vėrtet komunikonin jo veē me organizatėn dhe qeveritė e tyre por edhe me organet serbe. Nejse, dihet doza e gjėrave qė mund t’u tregohet njerėzve tė tillė dhe unė, nuk kam pasur asnjė arsye se pse tė mos kontaktoj me ta. Ai ka qenė njė kanal qė funksiononte edhe pėr ne. Nėpėrmjet tij ne donim t’ua bėnim tė qartė organizatave ndėrkombėtare dhe qeverive Perėndimore se ne edhe nė luftė ishim tė vendosur tė fitonim tė drejtat tona.
 
Kur them me luftė, kam parasysh luftėn e organizuar, me njėsi qė drejtoheshin nga njė hierarki vertikale civilo-ushtarake. P.sh. pėr sa i pėrket sekretit, unė kurrė nuk i kam lejuar ata t’i afroheshin objekteve tona, as tė deklaroj shifra apo tė dhėna tė tjera, qė do ta nxirnin sekretin ushtarak tė njėsive tona. Nga ana tjetėr, takimi ynė me ta ka ndihmuar edhe nė shpėrndarjen e mjegullės dhe akuzave qė bėnte Serbia, se gjoja luftėtarėt shqiptarė janė ekstremistė komunistė, fundamentalistė, anarkistė, forca tė pakontrolluara etj. 
 
Duke parė organizimin tonė, popullata e terrorizuar nga bombardimet e pėrditshme serbe, ka lėvizuar nė mėnyrė tė vazhdueshme duke iu afruar zonės ku kemi qenė tė pėrqendruar ne, pra nė Prapaqan, fshatin Isniq, Strellcin e Ulėt, Dubovikė, Krushevc dhe Broliq. Aty ėshtė bėrė njė pėrqėndrim shumė i rrezikshėm i popullsisė. Kjo ka sjellė shumė probleme. Ata donin tė largoheshin nga Kosova. Jemi pėrpjekur t’i bindim qė tė mos largoheshin. I kemi garantuar se asnjėherė kėmbėsoria serbe nuk do tė mund t’i masakronte. Unė nuk mund t’i mbroja nga sulmet e artilerisė,por kam qenė i bindur se me forcat e mia do t’i mbroja me sukses nga kėmbėsoria dhe policia serbe. Ne kemi komunikuar me kėta pėrfaqėsues tė faktorit ndėrkombėtar me dijeninė dhe miratimin e Shtabit Suprem dhe e kemi informuar atė pėr rezultatet e takimeve. (Fq.71-74)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.