PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


Beteja e Loxhės – beteja e parė serioze me shkie


  
Njėri prej veprimeve luftarake mė profesionale dhe mė me shumė bujė nė tė gjitha pėrpjekjet e luftėtarėve tė lirisė nė Kosovė, ka qenė Beteja e Loxhės. Aty serbėt morėn pėr herė tė parė njė leksion tė fortė, njė mėsim tė vyer, se nuk ishte mė koha kur ata luftonin kundėr dy-tre vetėve, qė gjuanin nga larg e pastaj iknin duke e lėnė popullsinė civile nė mėshirėn e “tigrave” tė Arkanit dhe kriminelėve tė tjerė tė policisė dhe ushtrisė serbe. Jo, nė Loxhė serbėt panė me sytė e tyre se ēka do tė thoshte tė ballafaqoheshin me forca tė organizuara, tė pėrgatitura ushtarakisht dhe tė drejtuara  me profesionalizėm. Nė betejė kanė marrė pjesė rreth 160 luftėtarė shqiptarė tė brigadės 134, ndėrkohė qė burimet serbe komentonin se qenė ndeshur “me 4-5 mijė forca rebele”. Komandanti i kėsaj beteje, Kolonel Tahir Zemaj shpjegon detajet e asaj faqje tė lavdishme tė luftės sė UĒK-sė, ku dhanė jetėn tre luftėtarė tė lirisė dhe u plagos rėndė njė tjetėr:
 
“Ne, sa mbėrritėm nė Prapaqan, morėm masa pėr ndėrtimin e kazermės, tė cilėn e kishte nisur mė parė Ramush Haradinaj, pėr krijimin e kushteve pėr jetesė dhe stėrvitje tė luftėtarėve. Si ushtarak, thotė Tahir Zemaj, jam tepėr kėrkues nė kėtė drejtim, kam luftuar gjithmonė qė luftėtarėt t’i kenė tė gjitha kushtet normale tė jetesės dhe tė stėrvitjes, nė pėrshtatje me rrethanat, sigurisht. Kjo mė jepte dorė t’u kėrkoja atyre maksimumin nė stėrvitje dhe nė fushėn e betejės. Pra, sapo kishim filluar tė krijonim kazermėn. Nė fshatin Loxhė vepronte Shaban Shala, i cili udhėhiqte njėsitė e mbrojtjes territoriale. Por ka qenė e pamundur pėr tė dhe pėr forcat qė ai ka pasur nė dispozicion tė bėjė ndonjė rezistencė kundėr armikut. Njė gjysmė orė pas fillimit tė sulmit serb mbi Loxhė, ai ėshtė tėrhequr bashkė me popullsinė dhe ka dėrguar njė korrier nė Prapaqan, i cili pasi kontakton me Zemajn i shpjegon atij gjendjen nė fshat dhe i sjell apelin e zoti Shala, “pėr t’i ardhur nė ndihmė, atij dhe popullsisė sė fshatit !”. Kjo shėnon edhe ēastin e parė tė angazhimit nė betejė tė forcave tė Brigadės 134, betejė e cila ka zgjatur deri ditėn tjetėr nė orėt e para tė mėngjesit.
 
 
Ora 5 e 45 minuta e ditės 6 Korrik 1998
 
Komandant Zemaj pret korrierin e dėrguar nga Shaban Shala nė emėr tė shtabit tė mbrojtjes territoriale tė fshatit Loxhė.
Zemaj informohet se trupa policore dhe ushtarake tė okupatorit kishin bombarduar fshatin Loxhė dhe pastaj me kėmbėsori ishin futur nė qendėr tė tij.
 
 
Ora 6 e mėngjesit
 
Komandant Zemaj jep alarmin dhe rreshton njėsinė nė oborrin e kazermės dhe urdhėron : Batalioni i parė i brigadės 134, me komandant Sefedin Kuqi, i cili nuk ndodhej nė ato ēaste nė kazermė pasi ishte me detyrė tjetėr tė pėrkohshme nė Junik dhe nė Rekė tė Keqe, nė vend tė tij si kryes i detyrės sė komandantit tė atij batalioni ėshtė emėruar Nazif Ramabaja bashkė me eprorėt Faruk Xhemajli dhe Esat Ademaj. Batalionit tė parė i ėshtė dhėnė urdhėr tė pajiset me tė gjitha mjetet e nevojshme luftarake pėr njė batalion kėmėsorie dhe urgjentisht me dy kamionė tė nisej drejt Loxhės.
 
 
Ora 6 e 45 minuta
 
Batalioni ėshtė nisur nėn komandėn e Nazif Ramabajės. Pjesa tjetėr e trupave ka mbetur nė Kazermė. “Komandanti i Strellcit mė kėrkon qė ne tė merrnim pjesė nė varrimin e ushtarit Avni Avdimetaj, i cili qe vrarė njė natė mė parė gjatė kalimit tė kufirit. Fadil Hadėrgjonaj, vazhdon zemaj, ka marrė urdhėr tė pėrgatitė skuadrėn e ceremonisė ushtarake tė varrimit tė luftėtarit tė vrarė”. Fshati Strellc i Ulėt ėshtė shumė afėr Prapaqanit. Varrimi i tij ėshtė bėrė nė orėn 9, dhe vetėm 40 minuta mė vonė ėshtė paraqitur njė korrier e bashkė me tė Esat Ademaj, tė cilėt informojnė Kolonel Zemajn pėr gjendjen nė fushėbetejė.
 
 
Ora 9
 
Batalioni i pėrfshirė nė luftime kishte hasur nė rezistencė tė fortė tė okupatorit. Gjysma e fshatit ishte marrė nėn kontroll nga forcat serbe. Ramabaja ka pasur pak informacione mbi terrenin, pas dy orė luftimesh ai ka raportuar pėrmes korrierit se kishte njė epror tė plagosur, Faruk Xhemajlin dhe kishte humbur njė luftėtar, Enver Alajn nga fshati Drenoc. Enver Alaj ka depėrtuar nė oborrin e njė shtėpie tė fortifikuar dhe ka tentuar tė hedhė bomba ofensive brenda saj. Aty ėshtė goditur nga njė polic i fshehur jashtė shtėpisė, fillimisht me plumba, pastaj edhe me njė bombė. Eprori Faruk Xhemajli ka penetruar edhe ai nė oborrin e njė shtėpie serbe, ku njė shkin iu ka lutur qė ai tė mos e vriste. Ai e ka liruar dhe ajo pasi ka hyrė brenda, nga kati i dytė i shtėpisė e ka goditur me armė duke e plagosur rėndė. Nga ana e armikut kishte dy oficerė tė likuiduar dhe disa mjete radiolidhjeje tė tyre kishin rėnė nė duart e luftėtarėve tanė. Armiku ka kėrkuar pėrforcime, Ramabaja po ashtu i kėrkon komandantit tė tij pėrforcime dhe intervenim tė menjėhershėm, pasi situata paraqitej e rėndė. Forcat serbe po riorganizoheshin dhe po u mbėrrinin pėrforcime.
 
 
Rreth orės 10
 
Eshtė ndėrprerė ceremonia mortore pėr ushtarin dhe tė gjithė janė kthyer nė kazermė, nė Prapaqan. Efektivi ėshtė plotėsuar me ushtarė dhe armatim mė tė rėndė, mitroloza dhe topa pa dridhje.
 
 
Ora 11
 
Fillon marshimi drejt Loxhės. Trupat kėndojnė kėngėn “Besa besė besėn ta kemi dhėnė” morali i tyre qe tepėr i lartė. Askush prej tyre nuk ka treguar as mė tė voglin hezitim. Ata e dinin se po luftonin pėr Kosovėn. Sali Ēeku dhe rrustem Bruēi insistojnė pėr tė marrė pjesė nė betejė, edhe pse kanė qenė tė ngarkuar tė merreshin me njė detyrė tjetėr, formimin e gjyqit ushtarak, pėr tė hetuar dhe gjykuar ngjarjet dhe krimet e ndryshme qė ndodheshin nė rrafshin e Dukagjinit. Qė tė dy kanė qenė juristė. Qė tė dy kanė insistuar dhe kanė marrė pjesė nė betejėn e Loxhės. Edhe vajzat luftėtare, Zyla, Afėrdita, Hava, Kosovarja etj, megjithėse u ėshtė kėrkuar qė tė rrinin nė kazermė dhe tė merreshin me detyra tė tjera, kanė shprehur gadishmėrinė pėr tė marrė pjesė nė betejė pa iu trembur syri, njėlloj si vėllezėrit e tyre.
 
 
Orėn 12
 
Zemaj flet para luftėtarėve: “Kemi njė ushtar tė vrarė dhe njė epror tė plagosur. Gjendja ėshtė e rėndė por ne duhet tė fitojmė kėtė betejė. Logja ėshtė nė duart e serbėve pėr momentin, por ajo ėshtė e jona dhe ne do ta marrim atė.” Pastaj kanė vijuar  instruksionet ushtarake dhe organizative. Nazif ramabaja jep informacionet e para, informacione tė pėrftuara nga pjesa e parė e betejės. Ato informacione kanė qenė tepėr tė vlefshme.
 
 
Ora 13
 
Eshtė bėrė evidentimi i pikave tė forta tė armikut, i rrugėve tė lira dhe kalimeve tė bllokuara, rigonicioni i plotė i fushėfultimit. Nė pikėn e vrojtimit kanė qnė komandantėt e batalioneve Ramabaja, Stojkaj dhe Hadėrgjonaj, komandanti i njėsisė artilerike Farush Thaēi. Ndihmės Komandanti i Brigadės pėr Moral Sali Ēeku, rrustem Bruēi etj. Gjithashtu nė marrjen e detyrave kanė marrė pjesė edhe komandantėt e njėsive territoriale tė fshatrave Loxhė, Shaban Shala, i Prapaqanit, Avdi Krasniqi, i fshatit Strellc i Ulėt, hasan Kamaj, i fshatit Krushevc, Baran, Dubovik e Broliq etj. Aty janė dhėnė urdhėrat pėr tė krijuar vijėn e frontit, nė krahun e djathtė tė frontit ėshtė vendosur Fadil Hadėrgjonaj me Batalionin e Tretė, nė Krahun e majtė Bajram Stokaj me batalionin e dytė, nė vijėn e  tė frontit ka qenė Farush Thaēi me njėsinė artilierikė, ndėrsa nė vijėn e tretė tė frontit janė zhvendosur forcat, tė cilat deri atėherė kishin qenė tė angazhuara nė luftime, forcat e komanduara nga Nazif Ramabaja. Njė njėsi luftarake e mbėshtetur edhe nga luftėtarė tė fshatrave, ėshtė lėnė nė rezervė. Kėshtu ėshtė bėrė plani pėr sulmin e parė kundėr forcave serbe. Ajo nuk ka qenė njė pritė e fshehtė, as njė luftim mbrojtės, ai ka qenė sulmi i parė i organizuar kundėr forcave tė okupatorit.
 
 
Ora 14.07 minuta.
 
Komandant tahir zemaj urdhėron vartėsit e tij dhe luftėtarėt pėr tė zėnė pozicionet nė vijėn e pėrcaktuar tė frontit. Nė krahun e djathtė ekzistonte mundėsia e penetrimit tė forcave paramilitare serbe nga drejtimi i fshatit Gorazhdevc. Atje janė vendosur njė njėsi e batalionit tė tretė, armatosur edhe me njė top, si dhe disa njėsi tė fshatrave Broliq e Dubovikė:batalioni i dytė ka qenė i pėrforcuar me forca tė fshatrave tė Strellcit,Isniq dhe Prapaqan, pak mė lart nga hyrja e Raushiqit, kanė qenė vendosur vullnetarė nga fshati Krushevc, Loxhė, Beran, Broliq dhe vullnetarė nga qyteti i Pejės dhe i Gjakovės. Ata pengonin prerjen e vijės sė frontit nga forca qė mund tė vinin pas shpine. Komandant tahir zemaj dėshmon se ka pasur vende nė vijėn e frontit, ku distanca e luftėtarėve tė tij nga armiku ka qenė vetėm tre metra. Vetė ai ka qenė veē pak metra larg strehės sė njė shtėpie bunker tė mbushur me snajperistė shkie.
 
 
Ora 14
 
Komandant Tahir Zemaj u bėn thirrje pėrmes  njė megafoni forcave armike tė dorėzoheshin,pasi nuk kishin asnjė mundėsi pėr tė shpėtuar dhe i ka garantuar se do tė trajtoheshin sipas tė gjitha konventave ndėrkombėtare, qė merren me trajtimin e robėrve tė luftės. U ka dhėnė pesė minuta kohė. Shkiet nuk kanė pranuar tė dorėzohen. Pas kėsaj kolonel Zemaj u ka “dhėnė kurajo” duke u thėnė: “Atėherė mbahuni pra, shkie !”
 
 
Ora 14.15
 
Ka filluar sulmi mbi forcat armike. Batalionet dy dhe tre kanė vepruar sipas tė gjitha udhėzimeve. Njėsia e vėzhgimit ku merrte pjesė edhe Rrustem Bruēi komunikonte me luftėtarėt nėpėrmjet tabelave, me shenja tė koduara. Radiolidhja nuk ėshtė pėrdorur pėr shkak tė afėrsisė me forcat e armikut. Drejtuesi i kompanisė Cufė Kurtulaj ka bėrė njė shpėrthim tepėr energjik dhe tė guximshėm pėr t’iu afruar shtėpisė tjetėr bunker. Eshtė paralajmėruar nga Komandant Tahir Zemaj qė tė ketė kujdes nga ana e djathtė e tij, nga ku derdheshin breshėri tė pafund zjarri. Ai ka shpėtuar, por nė vėzhgim e sipėr tė lėvizjeve tė tij, ėshtė vrarė Rrustem Bruēi. Bruēi ka qenė  vetėm katėr-pesė metra larg Komandant Zemės. Tė gjithė kanė menduar se ai nuk ėshtė vrarė, por veē ėshtė plagosur, pasi rėnia e tij ka qenė shumė e butė (sikur tė mos donte t’i shkaktonte dhimbje tokės pėr tė cilėn dha edhe jetėn). Kėndi i zjarrit tė forcave serbe ishte aq i plotė sa qė tėrheqja e menjėhershme e Rrustem Bruēit, qe tepėr e vėshtirė.
 
 
Ora 15
 
Me urdhėr tė komandantit tė luftimeve, kolonel Tahir Zemajt, janė ndėrprerė veprimet luftarake. Luftėtarėve u ėshtė dhėnė urdhėri tė tėrhiqen deri nė 50 metra larg. Zemaj ka menduar se ekzistojnė akoma shanset pėr ta tėrhequr Rrustem Bruēajn. Si rezultat ka dhėnė urdhėr qė shtėpia-bunker tė mos rrėzohet nga ana e djathtė pasi gėrmadhat e saj mund tė binin mbi trupin e luftėtarit. Eshtė ngarkuar zv. Komandanti i batalionit tė dytė Lumni Surdulli, epror nga Vushtria, tė udhėhiqte grupin pėr rrėzimin e shtėpisė nė anėn e majtė. Goditja do tė bėhej me mortaja krahu. Pas kėtij urdhėri Surdulli merr vet mortajėn e parė, njė mortajė krahu e tipit “Ambruz” amerikan dhe nga njė distancė 7-8 metra larg shtėpisė, godet. Predha prek nė njė objekt tė paparashikuar dhe bėn rikoshetė (ndryshon drejtimin) pa mundur tė godas nė objektiv. Nė kėtė ēast, ai ngre dorėn nė shenjė dėshpėrimi dhe nervozizmi, gjė qė u ka dhėnė mundėsi snajperistėve serbė ta identifikojnė pozicionin e tij dhe ta qėllojnė. Pas rėnies sė Lumni Surdullit ėshtė dhėnė urdhėri plotėsues pėr shkatėrrimin e tė gjitha shtėpive, pėr rrafshimin e tyre.
 
 
Ora 16.30
 
Njėsitė e vendosura nė pritė nga ana e Grozhdevcit, nga ku pritej tė ndėrhynin paramilitarėt serbė, kanė zmbrapsur me sukses njė sulm tė kėtyre tė fundit, duke mos i lejuar ata tė pėrforcojnė trupat serbe qė ishin tė angazhuar nė luftime brenda vijės sė frontit. Nga ana tjetėr kanė ardhur forca tė SUP-it, me njė transportier tė blinduar M-60. Drejtuesi i kėsaj autoblinde ėshtė goditur nga luftėtarėt tanė dhe autoblinda ka mbetur e bllokuar. Drejtuesit e operacionit serb kanė kėrkuar pėrforcime nėpėrmjet radiolidhjes, pėrgjimi i komandave serbe ėshtė bėrė nėpėrmjet atyre aparateve qė ishin zėnė nė luftimet e mėngjesit tė udhėhequra nga Nazif ramabaja. Serbėt nuk kanė pasur dijeni qė ato radio kishin rėnė nė duart tona. Humbja e autoblindės ka shkaktuar goditje psikologjike tek armiku. Armiqtė jepnin urdhra tė pakoduar nė radio, kaq tė zėnė ishin nė luftime.
 
 
Ora 17
 
Dy shtėpitė e para bunker, nė vijėn e parė tė frontit asgjėsohen pėrfundimisht. Mbeten edhe dy tė tjera. Ka pasur informacion se ato qenė edhe mė tė fortifikuara dhe me mė shumė forca armike brenda. Pėr tė siguruar asgjėsimin e tyre pa humbje Kolonel zemaj, urdhėron pushim zjarri, nė pritje tė rėnies sė plotė tė muzgut. Urdhėrohen njėsitė pėr maskim dhe pėrmirsim tė pozicioneve. Janė urdhėruar luftėtarėt tė formojnė “koktejet molotov” dhe bashkimin e bombave ofensive nė formė tė tre-katėr bombave. Ato do tė pėrdoreshin pėr sulmin. Gjatė kėsaj periudhe nuk ka pasur shkėmbime tė fuqishme zjarri nė gjithė vijėn e frontit. Ndėrkohė njė njėsi vėzhgimi e drejtuar nga Cufė Kurtulaj ėshtė urdhėruar tė futej nė prapavijėn e armikut pėr tė vėzhguar se ēfarė mbėshtetje kishin forcat serbe nga prapavija e tyre. Kjo njėsi e ka kryer misionin e saj me sukses duke sjellė prej andej informacione tė rėndėsishme. Nė lajmet e orės 19.30 njė komunikatė e forcave serbe njofton se  “njėsitė e tyre nė Loxhė kishin hasur jo nė grupe terroriste si deri atėherė por me njėsi tė rregullta operative”. Janė dėshmitarėt fshatarėt e Pejės dhe tė Berzhenikut qė i kanė parė forcat policore ushtarake serbe duke u tėrhequr tė terrorizuara nga ideja se nė Loxhė tashmė po luftonin njėsi tė rregullta ushtarake, profesioniste shqiptare. Radioja ka dhėnė njė shifėr tė ekzagjeruar tė numrit tė forcave tona, rreth 3 mijė, gjė qė nuk i  pėrgjigjej realitetit. Ai ekzagjerim “bazohej” nė fuqinė sulmuese dhe taktikat e pėrdorura gjatė luftimit, tė cilat ishin tė panjohura deri atėherė prej forcave serbe nė Kosovė. Sipas gjithė kėtyre informacioneve, tė pėrfituara nga njėsiti vėzhgues, nga pėrgjimi i urdhėrave dhe bisedave nė radiolidhjen e tyre, nga lajmet e transmentuara, ėshtė kuptuar se armiku kishte pėsuar njė goditje tė rėndė dhe tashmė pritej vetėm kurorėzimi i fitores me ndėrmarrjen e fazės sė tretė tė luftimeve fill pas rėnies sė natės.
 
 
Ora 20.30
 
Fillon faza e tretė e sulmit. Komandantėt dhe drejtuesit e njėsive kanė marrė urdhėra dhe instruksione shtesė. Angazhohet edhe batalioni i vijės sė dytė. Bėhen disa ndėrrime nė vijėn e parė tė frontit. Rifreskohen forcat. Nė luftėn e Loxhės ėshtė dalluar pėrveē tė tjerėve edhe luftėtari Rexhė Osaj, i cili me njė trimėri dhe guxim tė rrallė ka hyrė brenda kėndit tė zjarrit serb dhe ka bėrė pėrfundimisht tėrheqjen e trupit tė Rrustem Bruēit.
Kjo ka ndikuar nė rritjen e ashpėrsisė sė sulmit, pasi deri vonė ėshtė menduar se Rrustem Bruēi ka qenė i plagosur dhe jo i vrarė. Fadil Hadėrgjonaj me njė njėsi ngarkohet tė hedhė “ koktejet molotov”. Edhe Bajram Stojkaj nga njė hangar ka filluar goditjen dhe ndezjen e shtėpive. Mendohej se forcat e fshehura brenda shtėpive do t’i lėshonin ato dhe nė ikje e sipėr do tė asgjėsoheshin.
 
 
Ora 21
 
Janė djegur hangarėt, por njė shtėpi nuk ka marrė flakė kurrsesi. Atėherė ėshtė pėrdorur gjithė fuqia goditėse e njėsive pėr ta rrafshuar atė me dhe. Shtėpitė pėr tė cilat bėhet fjalė, kanė qenė stėpi banimi tė serbėve. Ato shtėpi kanė qenė tė vizituara nga dy tė dėrguar tė shtabit tė fshatit Loxhė, Xhemajl Shala dhe Shaqir Shala, pėr tė biseduar pėr “mossulmim reciprol mes fqinjėve”. Ata dy persona pėr njė kohė janė mbajtur tė arrestuar nga brigada 134, deri sa janė liruar pas ndėrhyrjes sė shtabit tė fshatit Loxhė. Ekzistojnė dokumente me dėshmitė e pyetjes sė tyre. Nė fakt, ato shtėpi serbe jo vetėm qė nuk iu pėrmbajtėn “marrėveshjes”, pėrkundrazi u shndrruan nė pika mė tė forta tė armikut. Shtėpitė janė asgjėsuar pas disa orė luftimesh dhe forcat tona kanė marrė nėn kontroll tė plotė gjithė fshatin.
 
 
Ora 02.15 minuta e natės
 
Armikut i janė numėruar 14 trupa tė vrarėsh, pėr tė cilėt ėshtė urdhėruar qė tė varosen. Tė plagosurit dhe tė vdekurit e tjerė nga ana serbe mund tė jenė tėrhequr. Fshati i ėshtė dorėzuar komandantit tė njėsisė territoriale tė fshatit, zotni Shaban Shalės. Atij i janė dhėnė instruksione se cilat objekte duhet tė ruhen, ku duhet tė organizohet mbrojtja etj. Duke parØØe se ai nuk kishte forca tė mjaftueshme dhe ekzistonte mundėsia qė armiku tė pėrpiqej pėr ta rimarrė Loxhėn, Komandant Tahir Zemaj urdhėron njėsitė e pesė fshatrave rėrreth, t’i vinin nė ndihmė dhe tė bėnin shėrbim herė pas here nė Loxhė.
 
Ora 3
 
Pas betejės, njė luftėtare shqiptare, Shemsie Shala, (Shema) e cila kishte luftuar gjatė gjithė kohės, me armė nė dorė, pėrgatitė ushqim pėr rreth 300 luftėtarė qė kishin marrė pjesė  nė betejėn e Loxhės.
 
 
Ora 4
 
Fillon marshimi drejt kazermės nė Prapaqan. Trupat kėndojnė pėrsėri kėngėn “ Besa – besė, besėn ta kam dhanė “. Tė nesėrmen me 7 Korrik ėshtė bėrė varrimi i luftėtarėve tė rėnė, tek xhamija e e isniqit, ku kanė marrė pjesė mijėra qytetarė tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė rėnėve u ėshtė bėrė njė nderim dhe ceremoni dinjitoze. Qytetarėve u ėshtė kėrkuar tė shpėrndahen shpejt pėr arsye sigurie. Nė kazermė ėshtė njė analizė e plotė e  tė gjitha veprimeve luftarake gjatė betejės dhe ėshtė konsideruar si njė sukses ushtarak. Nga ajo mbledhje i ėshtė dėrguar edhe njė raport i hollėsishėm informues Shtabit Suprem tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės.
 
(Nė vijim lexoni dy telegrame tė dėrguara nga Kolonel Tahir Zemaj, i pari me rastin e pėrkujtimit tė dy vjetorit tė betejės sė Loxhės dhe i dyti, nė pėrkujtimin e rėnjės sė tre dėshmorėve tė Loxhės.)
 
 
 
TĖ NDEUAR MOTRA E VĖLLEZĖR !
TĖ DASHUR BASHKĖLUFTĖTARĖ !
 
E kam pritur me emocion tė veēantė ftesėn tuaj pėr tė marrė pjesė nė pėrkujtimin e dy vjetorit tė betejės sė Loxhės. Nė kėtė ditė pėrkujtimi, mua mė vijnė ndėrmend sė pari ata qė ranė dhe u plagosėn nė betejė.
 
Kujtoj me dhimbje tė thellė dhe respekt shumė tė lartė rrustem Bruēin, Enver Alajn dhe Lumni Surdullin, kujtoj Faruk Xhemajlin e plagosur dhe mundin e pėrpjekjet e gjithė luftėtarėve dhe eprorėve trima tė brigadės 134, kujtoj Sali Ēekun dhe nazif Ramabajėn, Fadil Hadėrgjonajn, bajram Stojkajn, Esat Ademin, Cufė Kurtulajn, Rexhė Osajn e Shaban Shalėn dhe gjithė komandantėt e mbrojtjes territoriale qė kanė marrė pjesė dhe kontribuar nė fitoren e asaj beteje. Mė lejoni tė kujtoj me respekt luftėtaren trime, Shemsie Shalėn, e cila pasi luftoi 18 orė me pushkė nė dorė, po me pushkė nė dorė pėrgatiti ushqim pėr mė tepėr se 300 luftėtarė. Loxha ka hyrė nė historinė tonė mė tė re si betejė e fituar nga trimėria, menēuria, profesionalizmi dhe pėrkushtimi i luftėtarėve trima tė UĒK-sė, pjestarė tė brigadave institucionale e profesioniste. Ajo u dha shkieve shijen e hidhur tė humbjes, ajo u tregoi atyre se shqiptarėt kishin vendosur tė luftonin e tė vdisnin seriozisht pėr lirinė e Kosovės.
 
Nė njė zelegram nuk ėshtė e lehtė tė thuhen tė gjitha. Lejomėni tė them diēka: Pėr ju si luftėtarė dhe dėshmitarė, si dhe pėr mua si ushtarak dhe drejtues i luftimeve, beteja e Loxhės ėshtė njė krenari, ėshtė njė ngjarje e lavdishme e cila do tė hyjė nė histori me gjithė madhėshtinė e saj. Ata qė dhanė jetėn nė kėtė betejė, kanė hyrė nė altarin e kombit pėr tė mos vdekur kurrė.
UĒK-ja ėshtė nderi i kombit shqiptarė ndėrsa brigada 134, 133 dhe 131 do tė mbeten krenaria e pėrhershme e UĒK-sė.
 
Unė sot nuk munda tė vij mes jush, tė festoj e gėzohem me ju, veē mė lejoni tė brohoras bashkė me ju:
 
Rroftė Amerika dhe NATO-ja qė ēliruan tėrė Kosovėn !
Lavdi e pėrjetshme tė rėnėve tė UĒK-sė !
Rroftė Republika e Kosovės e Lirė dhe e Pavarur !
Zoti e Bekoftė Kombin Shqiptarė !
Kolonel Tahir Zemaj, Berlin me 6 korrik 2000

 

 
  
 
 
 
Tė nderuara familje tė dėshmorėve !
Tė dashur motra e vėllezėr !
 
Ju pėrkujtoni sot rėnjen heroike tė tre luftėtarėve tė atdheut rrustem Bruēi, Enver Alaj dhe Lumni Surdulli. Nėna Kosovė qė i lindi e i rriti krenohet me veprėn e tyre, me jetėn e jetuar ndershėm dhe me rėnjėn e tyre heroike nė emėr tė saj. Ata kishin ėndrra dhe projekte tė mėdha e tė pastra. Dy vjet mė parė, kur po merrja pjesėnė varrimin e tyre mė ėshtė dukur se po varrosja edhe njė pjesė nga shpirti im. Sot ata prehen tė qetė nė altarin e atdheut, nė tokėn e lirė tė Kosovės martire.
 
Edhe pse fizikisht ata nuk janė mė nė mesin tonė, me ne ėshtė ėndėrra e tyre, ideali i tyre pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė pavarur.
 
Duke pėrkujtuar kėta tre heronj, ne pėrkujtojmė njėherėsh edhe mundin, sakrificat dhe gjakun e derdhur pėr liri tė qindra djemve e vajzave tė Kosovės, luftėtarė tė UĒK-sė dhe viktima tė terrorit shkinor. Pėr mua, personalisht, si bashkėluftėtar i tyre kjo ditė pėrkujtimi ėshtė e pėrzier me dhimbje e me mėrzi, me krenari e me mall. Nė pamundėsi pėr tė vendosur sot njė tufė me lule mbi varret e tyre, lejomėni tė premtoj se do tė jem gjithė jetėn krah idealit pėr tė cilin luftuan dhe ranė bashkėluftėtarėt e mi, vėllezėrit e mi Rrustem Bruēi, Enver Alaj e Lumni Surdulli.
 
 
Paqja e Zotit pushoftė mbi shpirtrat e tyre !
Lavdi e nder u qoftė pėr jetė !
Zoti e Bekoftė Kombin Shqiptar !
Kolonel Tahir Zemaj, Berlin 07 07 2000

 

 

   (Fq.53-66)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.