PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netTakimi i parė me Sali Veselin, Naim Malokun, dhe Ramush Haredinajn


   
Gjatė qėndrimit tonė nė Jasiq erdhėn dy vetė nga Juniku. Mė ftuan tė shkoja nė Junik dhe tė njihesha me ta. Sė bashku me Rrustem Berishėn dhe Kemajl Shaqirin, tė shoqėruar nga komandanti i fshatit Jasiq kemi zbritur nė Junik, ku jemi takuar me eprorėt Sali Veseli, Naim Maloku dhe Ramush Haradinaj. Sali Veselin e njihja qė mė parė, pėr Naim Malokun kisha dėgjuar, ndėrsa pėr Ramush Haradinajn nuk kisha dėgjuar kurrė. Aty mė thanė qė “ai ishte komandant i Zonės sė Dukagjinit, Sali Veseli Kryeshef i Shtabit, ndėrsa Naimi, Komandant i Rekės sė Keqe”, kėshtu u prezantuan. Unė shkurtimisht u kam treguar qė kisha hyrė me aq ushtarė, eprorė dhe brigada. Fatkeqsisht, vėrejta se nuk qeshė i mirėpritur pėr ta, pėrkundėr faktit qė populli, banorėt e atyre anėve na kishin pritur me njė entuziazėm tė jashtėzakonshėm.
  
Sali Veseli i ka befasuar tė gjithė eprorėt, edhe mua sigurisht, pasi ne e dinim qė ai kishte nėnshkruar vetė pėr Ahmet Krasniqin, e aty shprehej se ne nuk qemė tė mirėseardhur dhe se do tė ishte mirė tė riktheheshim nė Shqipėri ( ! )  I kam thėnė se ai “nuk mund tė na ndalojė tokėn e Kosovės, se ajo ėshtė toka jonė dhe ne do tė punojmė pėr tė si ushtarė tė thjeshtė. Nuk kemi ardhur kėtu pėr tė marrė pushtet, por pėr tė bashkėpunuar dhe hapur rrugė profesionalizmit nė drejtimin e luftės”.Nė uniformat tona ka qenė emblema e UĒK-sė, gjė qė nuk lejonte askėnd tė gabohej se ne kishim hyrė si fraksion nė luftė, pėrkundėr shpifjeve qė qenė hapur nga gazeta dhe njerėz dashakeqė. Kjo ka qenė edhe pjesė e marrėveshjes sė bėrė nė Norvegji, tė cilėn e pėrmenda mė lart. Nė bisedė ka ndėrhyrė edhe Naim Maloku. Ne kemi qenė tė informuar pėr vėshtėrsitė qė kishte hasur zotni Maloku gjatė hyrjes nė Kosovė, pėr humbjet qė kishte pėsuar njėsiti i tij etj..
  
Biseduam atė ditė shumė gjatė dhe nuk arritėm asgjė. Unė deklarova se jam nėn komandėn e Shtabit Suprem tė Republikės sė Kosovės, se kemi ardhur tė kontribojmė, por ata gjithmonė pėrdornin fjalėn e fundit: “Kthehuni nė Shqipėri, pasi kėtu nuk keni vend ! “  Megjithė kėmbnguljen dhe qėndrimin tonė tė arsyeshėm, nuk arritėm gjė. Kur jemi kthyer , kam informuar trupat dhe eprorėt se si qėndronte puna dhe tė gjithė janė befasuar, pasi ne e dinim se ishte arritur njė marrėveshje mes Shtabit Suprem dhe komandantėve tė UĒK-sė qė vepronin nė terren. Ata na propozuan qė formacionet tona tė shpėrndaheshin nė tė gjithė Kosovėn, qė eprorėt tanė tė bėheshin komandantė fshatrash. Kėtė gjė unė e kam kundėrshtuar, megjithatė i kam ftuar ata qė tė vinin nė bazėn tonė, nė fshatin Jasiq dhe tė flisnin edhe me oficerėt tjerė. Ne kishim me vete 22 oficerė. Kishim ndėrmend tė organizonim tė gjitha komponentet e mbrojtjes.
  
Deri nė atė kohė ekzistonin njėsi tė mbrojtjes territoriale nėpėr fshatėra, formacione tė dobėta vetėmbrojtėse nėpėr disa vija tė papėrcaktuara  mirė tė frontit. Megjithatė, nė parantezė po them se nė 72 fshatra tė Rrafshit tė Dukagjinit kam pasur rast tė takoj jo 72, por mė shumė se 150 komandantė, ēdo fshat i kishte dy a tre komandantė. Thirrej komandant edhe drejtuesi i njė grupi prej dy-tre vetėsh. Ėshtė fakt qė ata e pranuan ftesėn time dhe nė bisedė me oficerėt e tjerė, kur u pa qė asnjėri prej tyre nuk kishte ndėrmend tė vepronte sipas kėrkesės sė tyre jo logjike, ata tė tre, nė mėnyrė fyese, denigruese janė ngritur dhe e kanė braktisur takimin duke u shprehur se  “Nuk kishin se ēka tė bisedonin mė me ne”.
   
Me thėnė tė drejtėn kjo gjė mė ka brengosur shumė. Kisha dhėnė urdhėr qė nė hyrje, se asnjė nga luftėtarėt e brigadave tona nuk do ta pėrdorte kurrė pushkėn e tij kundėr shqiptarėve. Veē, si tė them, kur tė gjendeshim me shpatulla pėr muri, pėr tė mbrojtur jetėn. Ua kam bėrė tė qartė se si shqiptarė qė ishim ne nuk kishim se pse t’i frigoheshim njėri-tjetrit, por pėr hirė tė Kosovės dhe popullit tė saj, unė isha i gatshėm tė lėshoja pe, tė pėrkulesha para tyre, ve4 qė tė mos arrinte puna deri nė konflikt me njėri-tjetrin, gjė qė do tė na bėnte gazi i botės dhe do tė ēonte ujė nė mulli tė okupatorit. Isha i bindur qė sistemi serbi spiunazhit punonte pa ndėrprerje, dhe ata kėtė gjė prisnin. (Fq.41-43)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara