PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netFormimi i brigadės 134 dhe bėrthamave tė brigadave 133, 131.


   
Kur ėshtė lajmėruar nė TV-satelitor – rreth katėr muaj me vonesė, - krijimi i Brigadave tė para shqiptare me luftėtarė dhe komandantė profesionistė, nuk ka pasur ditė mė tė gėzuar pėr shqiptarėt. (Fillimet e bėra me datė 21 qershor janė sekuestruar nga bandat e Fatos Nanos dhe paramilitarėt e Fatos Klosit, megjithatė njė kasetė i ka shpetuar sekuestrimit, xhirime qė ēuditėrisht janė lejuar tė transmetohen vetėm pak ditė para vrasjes sė kolonel Ahmet Krasniqit !) Mė sė fundi nė Kosovė do tė luftonin dy ushtri, ajo shqiptare dhe ushtria serbe. Nuk do tė bėhej mė fjalė pėr grupe, pėr ēeta komitėsh, pėr aksione tė veēuara ilegale, pėr masakra etj. 
   
Jo, shqiptarėt mund tė kishin ushtri mė tė vogėl dhe mė pak tė pajisur, por ama do tė kishin ushtrin e tyre e cila do tė rritej dhe fuqizohej ēast pas ēasti, do tė kishin komandė hierarkike dhe organizim e disiplinė ushtarake moderne. Nuk do tė vepronte kush me kokė nė vet, nuk do tė kishte aksione tė dyshimta dhe tė pavlera. Le tė shohim se si u formuan kėto tri brigada, dhe a kishte tė tjera ? Pėrderisa kishte 131, do tė duhej tė kishte edhe 132 ose 130 !! 
    
Ja se si shpjegohet Tahir Zemaj: “Deri me 21 qershor janė bėrė pėrgatitje, kjo datė ėshtė caktuar pėr tė bėrė betimin brigada 134, 131 dhe ajo 133. Kėto kanė qenė brigadat e para nė kuadėr tė Shtabit Suprem tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės.
 
Emėrtimi i njė brigade ėshtė njė shifėr. Ajo thjesht ka efekt moral, ndėrsa armikut i krijon hutim. Eshtė njė metodė qė pėrdoret nė tė gjitha ushtritė profesioniste tė botės. Ka pasur tri brigada dhe ato kanė pasur ato numra qė pėrmenda.
  
Me 21 qershor 1989 caktohet dita e betimit pėr Brigadėn 134 dhe pėr bėrthamat e dy brigadave tė tjera, tė cilat qenė tė plotėsuara me kuadro ushtarake dhe me njė pjesė tė trupave, pjesa tjetėr pritej tė plotsohej. Nė ceremoninė e betimit ka qenė e ftuar edhe kėngėtarja jonė e njohur Leonora Jakupi, e cila ka kėnduar kėngėn-hymn, « Besa-besė, besėn ta kemi dhanė ». I ati i saj, eprori Qazim Jakupi ka rėnė nė krye tė detyrės bashkė me Muharrem Tafėn qė pėrmenda pak mė parė. Komandant i Brigadės 134 me dekret tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės jam emėruar unė. Ministri i Mbrojtjes, kolonel Krasniqi mė ka dorėzuar flamurin e luftės duke mė urdhėruar  qė ai tė mos binte kurrė nė duart e armikut, kam pranuar flamurin dhe jam betuar se ai « kurrė nuk do tė binte nė duart e shkieve ».
  
Ai flamur bashkė me flamurin kombėtar u ka prirė tė gjitha veprimeve tona luftarake. Ndihmėsi im pėr moral ėshtė emruar Sali Ēeku. Komandant i Batalionit tė Parė ka qenė Sefedin Kuqi, i Batalionit tė dytė Bajram Stojkaj, i tė tretit  Fadil Hadėrgjonaj. Farush Thaēi ka qenė kryeshef i artilerisė dhe komandues i njėsitit artilerik pranė brigadės 134. Lumni Surdulli, qė ka rėnė nė betejėn e Loxhės, dhe disa tė tjerė kanė pasur detyrat e drejtuesve tė kompanive. Kanė qenė tė emėruar gjithashtu edhe ndihmėsit e komandantit pėr xhenjeri, sanitet etj.
 
Nė brigadėn 131 ka qenė emėruar komandant Rrustem Berisha, ndėrsa i brigadės 133 Kemajl Shaqiri bashkė me komandantėt e batalioneve dhe komandėn e tyre. Fillimisht ka qenė paraparė qė brigadat tė hynin nė Kosovė me luftė, pra ta ēanin kufirin dhe tė ruanin shtegun e furnizimit nga Shqipėria. Ky plan u ndryshua pėr shkak tė « ruajtjes » sė paanshmėrisė sė Shqipėrisė, pasi njė sulm nga territori i saj do tė konsiderohej agresion ndaj kufijve ndėrshtetrorė tė njohur botėrisht. Sipas planit tė ri, pėrpiluar nga Ministria e Mbrojtjes, ka qenė vendosur qė tė futeshin nė Dukaxhin kėto tri brigada tė lokacionitdhe mė vonė tė formohej komanda e Korparmatės sė parė. Nė fakt mė vonė u formua Komanda e Zonės sė tretė Operative e Rrafshit tė Dukagjinit.
  
Pas dhėnies sė betimit, menjėherė jam informuar nga organi pėr zbulim dhe kundėrzbulim, tė cilin e drejtonte Ismet Ibishi, se kishte disa elementė tė dyshimtė qė silleshin rreth kazermės sonė dhe qė do tė mund tė na krijonin probleme gjatė hyrjes sonė nė Kosovė. Para disa ditėve nė Viēidol kisha biseduar me Azem Sylėn, Adem Grabovcin, Jashar Salihun dhe me njė pseudonim, « Qorri ». Aty ka qenė prezent edhe Rrustem Berisha dhe nga fundi ka ardhur edhe Sali Ēeku. Ata kėrkonin qė ne « t’u bashkangjiteshim » dhe na lanė tė kuptonim se nė tė kundėrt, nuk do tė ishim tė mirėpritur ! Nė fakt as nuk e dija se kush ishin dhe as nuk e kisha shumė tė qartė se kė pėrfaqėsonin. Sali Ēeku mė ka sqaruar mė vonė se kush qenė ata nė tė vėrtetė. Megjithatė vendosa tė bėja njė modifikim nė planin e hyrjes nė Kosovė. Kam marrė vendim pėr tė bėrė marshimin deri nė Prapaqan, ku ėshtė formuar edhe komanda e zonės sė tretė. Tė mėrkurėn, mė 24 qershor  1998 nė orėn 02 tė natės, kam urdhėruar qė brigadat tona ta fillojnė marshutėn, tė cilėn e kisha konceptuar nė tri faza.
  
Faza e parė, nga Papajt deri nė Livadhet e Padeshit. E dyta nga aty, pėrmes vijės kufitare pranė piramidės C2, rrėzė Rrasės sė Zogut, deri nė fshatin Jasiq, brenda territorit tė Kosovės dhe mė pas, faza e tretė, deri nė Isniq e Prapaqan. Ndoshta, po tė kishim hyrė nė luftė nė Kosovė nė atė kohė, shumė mė pak dėme do tė kishim pasuar,pasi forcat e armikut kanė qenė shumė tė dobėta atėherė, por… ai qe njė urdhėr, tė cilit unė i jam bindur,pasi njerėzit qė e kishin dhėnė, Kryeministri dhe Ministri Mbrojtjes, qenė eprorėt e mi. Nė fakt, kemi hyrė jashtė ēdo logjike ushtarake, kemi thyer rrethimin, jo pėr tė dalė prej tij, por pėr tė hyrė brenda rrethimit ! Nė prapaqan kemi qenė tė rrethuar nga tė katėr anėt. Forcat serbe na kishin ndėrprerė tė gjitha furnizimet.
 
T’i rikthehemi edhe njė herė marshutės. Gjithēka ka qenė e planifikuar me detaje. Kemi qenė mbi 150 persona, ushtarė dhe oficerė. Nė orėn 5 tė mėngjesit jemi ndalur nė Livadhet e Padeshit. Gjatė ditės kemi zhvilluar ushtrime pėr t’u ballafaquar me rste sulmi apo prite, tė cilat mund tė na ndodhnin gjatė fazės sė dytė, pėr kthimin e mbrojtjes nė sulm etj. Nė orėn 2 e 30 tė datės 25 qershor, pas njė shpjegimi tė hollėsishėm tė tė gjitha porosive tė dhėna mė parė, kam mbajtur edhe njė fjalė ku kam kėrkuar zbatimin e tyre me rigorozitet. Nė mesnatė kemi mbėrritur nė kufi. Armiku nga baza e vet nė Koshare, ndezi njė  raketė ndriēuese. Menjėherė zumė pozicionet. Pėr pak sekonda  kam menduar se ramė nė pritė dhe se tė gjitha pėrpjekjet tona  pėr ta ruajtur fshehtėsinė, kishin dėshtuar. P.sh. ndalimi i marshimit nė Padesh ėshtė bėrė vetėm pėr t’iu shmangur vėzhgimit qė na bėhej.
   
Pak mė vonė kemi dėgjuar disa fishkėllima, njė zė qė thėrriste nė gjuhėn shqipe dhe njė breshėri. Kjo ka ndodhur pak mbi Shkozėn e Jasiqit, jo shumė larg karaullit tė serbėve. Ka qenė njė situatė shumė e paqartė. Komandantėt prisnin urdhėrin tim pėr tė vepruar. Zėrat u dėgjuan pėrsėri dhe shpejt morėm vesh qė ata ishin shqiptarė qė po kalonin kufirin nė mėnyrė tė paorganizuar dhe qė kishin humbur lidhjen me njėri-tjetrin. Pararojėn tonė e drejtonte Sali Ēeku, qė e njihte kufirin, pasi e kishte kaluar me dhjetra herė. Nė krye tė kolonės printe flamuri i brigadės 134. Me tė kemi hyrė dhe kemi luftuar nė Kosovė. Nė 5 tė mėngjesit kemi mbrritur tek Stanet e Jasiqit. Kemi pushuar pak dhe pas dy orėsh kemi pėrfunduar nė Jasiq. Rojet e fshatit na kanė lajmėruar se fshati mund tė sulmohej nga ēasti nė ēast. Tė shtėnat dėgjoheshin qartė.
   
Pas njė ore pritjeje nuk ndodhi asgjė. Kur zbritėm nė Jasiq na pritėn banorėt. Nuk ka pasur gjė mė tė mrekullueshme se sa ajo pritje. Ata filluan tė qanin, tė puthnin flamurin, shpreheshin se tani qė e kishin pranė ushtrinė e tyre tė rregullt, edhe nėse vdisnin nuk do tė mėrziteshin. Vullnetarė nga fshati kėrkuan tė strehonin luftėtarėt. Ne do tė rrinim disa kohė nė Jasiq nė pritje tė armatimit. Ka paur zėra shumė skeptik, qė mė kishin paralajmėruar se ndoshta ai armatim edhe nuk do tė vinte, por ne e kishim vendosur tė hynim dhe ta prisnim aty armatimin. Instruktova trupat pėr ēdo eveniment. Nė atė kohė nė Jasiq nuk ka pasur luftime, edhe pse krismat e artilerisė serbe dėgjoheshin nga larg. Kemi zhvilluar orė teorie dhe stėrvitjeje fizike me ushtarėt qė iu bashkangjitėn brigadave tona, po ashtu edhe me ata qė shėrbenin nėpėr fshatra.
 
 
               
REPUBLIKA E KOSOVĖS
FORCAT E ARMATOSURA  
DREJTORIA INFORMATIVE                                                              Kosovė, 15 Qershor 1998
 
Komunikatė Nr.6

Nė bazė tė urdhėrit nr.3/10 tė Komandantit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė republikės sė Kosovės, Drejtoria Informative njofton se nė tė gjitha njėsitė do tė pėrdoret njė tekst i betimit. Teksti i betimit ėshtė ky :

 
TEKSTI I BETIMIT

Unė ……………………………ushtari i popullit tim BETOHEM nė emėr tė ATDHEUT dhe KUSHTETUTĖS, pėrpara ZOTIT dhe FLAMURIT kombėtar, se do tė jem besnik dhe i pakursyer nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės, kundėr pushtuesit dhe tradhtarėve tė vendit, deri nė pikėn e fundit tė gjakut tim.

Do tė jem ushtarė i bindur dhe i diciplinuar, dhe do tė zbatojė me korrektėsi urdhėrat dhe detyrat e komandave eprore qė lidhen me luftėn ēlirimtare, ushtrinė dhe sekretin ushtarak.

BETOHEM
 
 

(Fq.35-40)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.