PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netPunėt e para, vėshtirėsitė dhe fėrkimet !


   
Nė pjesėn e dytė tė dimrit tė vitit 1997-98, represioni nė Kosovė u rrit shumė, mijėra forca tė reja policore dhe ushtarake, tė mbėshtetura nga njėsi tankiste dhe autoblinda u pėrqėndruan nė Kosovė. Nga ana tjetėr edhe shqipotarėt kishin vendosur t’i pėrgjigjeshin me forcė, pa llogaritur nėse do tė vdisnin apo jo, gjithė asaj dhune qė po ushtrohej mbi ta. Nė pothuajse tė katėr anėt e Kosovės, kishte grupe tė vogėla tė armatosura, tė cilat vepronin ilegalisht duke sulmuar forca tė veēuara policie, objekte ushtarake, policore etj. Pėr t’iu pėrgjigjur kėsaj situate shpėrthyese duheshin bėrė pėrpjekje mė serioze. Faktikisht ballafaqimi i madh ushtarak po afrohej me shpejtėsi marramendėse, ndaj punėt dhe detyrat konkrete pėr mbrojtjen e Kosovės nuk prisnin mė gjatė.
 
“Gjatė asaj kohe ėshtė rritur mjaft intensiteti i veprimeve tona – kujton Kolonel Zemaj. Mendonim se si t’i nisnim eprorėt dhe si t’i shpėrndanim ata nėpėr zona tė ndryshme ku kishin influencė. Pėr kėtė gjė u ėshtė bėrė thirrje njė numri tė madh eprorėsh, shumė prej tė cilėve janė paraqitur. Bie fjala, Ismet Aliu i ka lėnė tė gjitha punėt e tij nė Bosnje dhe ėshtė paraqitur. Lufta kishte filluar dhe Ministria e Mbrojtjes u ka propozuar – sipas marrėveshjes – dekorime dhe grada atyre qė po vepronin nė terren. Ne kishim ndėrmend t’i pėrfshinim tė gjithė, pėr t’i injoruar akuzat serbe se gjoja UĒK-ja qe njė organizatė e fraksionuar nė dhjetra nėngrupe terroriste, marksiste, fondamentaliste e kėsi lloj fabrikimesh tė propagandės serbe.
 
Ne nuk na interesonte, po mendoj nuk ajo puna jonė, se kush e kishte njohur Republikėn e Kosovės, Shqipėria, Italia, Franca apo dikush tjetėr, pėr ne si ushtarakė rėndėsi ka pasur qė e kishte njohur populli i saj. Pėr ne me rėndėsi ishte qė gjithēka tė bėhej me hierarki ushtarake, tė kishte njė drejtim vertikal dhe horizontal nė luftėn tonė. Kjo do tė lehtėsonte jo veē luftėn, por edhe kontaktet me aleatėt tanė tė shprehur si dhe me ata qė do tė mund tė na ofronin ndihmėn e tyre mė vonė. 
 
Aty kanė filluar tė shfaqen fėrkimet e para, si dhe ata , qė do ta pengonin mė vonė luftėn nė Kosovė. Ka pasur mjerisht edhe mungesė informacioni. Ne si ushtarakė pak jemi interesuar se cilat kanė qenė rrymat politike, ne kemi menduar se mund tė bisedojmė me kėdo pėr tė mirėn e luftės dhe tė sė ardhmes sė Kosovės.
 
Befas, vumė re, qė ato qė qenė biseduar nė Oslo me pėrfaqėsuesin politik tė UĒK-sė, nuk po realizoheshin. Ne kurrė nuk kemi menduar se fėrkime tė tilla politike do tė mund tė reflektoheshin edhe nė terren. Maksimumi qė kemi menduar ka qenė  se ndonjė politikan do tė dėshironte tė pėrfitonte nga lufta. 
 
Gjatė atyre ditėve nė Tiranė janė pėrpiluar planet pėr formimin e brigadave dhe njėsive operative. Pak ditė mė vonė nga mesi i muajit maj jemi vendosur nė Viēidol, Tropojė me disa oficerė mes tė cilėve Sali Ēeku, Fadil Hadėrgjonaj, Sefedin Kuēi, Bajram Stojkaj, Ismet Ibishi, Farush Thaēi, Ismet Ēeku, Saim Tahiri etj. Nė Viēidol kemi gjetur njė depo logjistike tė shtabit Suprem pėr tė cilėn kujdesej Zenun Idrizi. Nė atė depo kishte armatime dhe municione. Shtabi ka qenė i vendosur nė njė shtėpi-shkollė, pronė e Muharrem Tafės, njė ish punonjės i kufirit shqiptar, i cili gjatė gjithė kohės ka punuar me  eprorėt tanė nė vėzhgimin e kufirit, nė gjetjen e shtigjeve dhe vendeve tė sigurta pėr kalim.
 
 Falė njohjeve tė tij dhe punės sė pėrbashkėt me eprorėt tanė, ne kemi pasur njohje tė thellė pėr zonėn kufitare, pėr vendėndodhjen e trupave dhe rojeve serbe deri nė Stanet e  Stubles, disa kilometra brenda territorit tė Kosovės.
 
Ēdo ushtarė qė vinte nga Kosova, pajisej me armė dhe, nuk I shiteshin armė, siē pėr turpin e dikujt, edhe ka ndodhur gjatė luftės. Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi Suprem kishte filluar blerjen e armatimit dhe shpėrndarjen e tij nėpėr fshatra. Armatimi, siē thashė, jepej falas. Lufta nė Dukagjin po ashpėrsohej. Vendosėm kontakt me luftėtarėt nė terren. Nėpėrmjet telefonit satelitor, biseduam sė pari me Adem Ukėhaxhajn dhe pesė eprorė tė tjerė qė vepronin nė zonėn e Dukagjinit. Pasi na informuan pėr situatėn, ata na kėrkuan qė tė hynim sa mė shpejt nė Kosovė, pasi Rrafshit tė Dukagjinit po i kėrcnohej shkatėrrimi. 
 
Nga kufiri kalonin ēdo ditė tė rinj dhe qytetarė tė dėbuar tė Kosovės. Atyre qė vinin vetėm, u kėrkonim qė menjėherė tė mobilizoheshin, ndėrsa atyre qė vinin me familje, u jepnim disa ditė kohė sa pėr t’i stabilizuar familjet dhe pastaj tė ktheheshin pėr t’u monilizuar. Nė njė prej atyre ditėve, kam shkruar njė letėr  dhe me tre korrierė, nė mes tyre edhe Xajė Ēela nga fshati Viēidol, e kam nisur pėr nė Rrafshin e Dukagjinit nė adresė tė eprorėve nė adresė tė eprorėve Gani Gjukaj nga Strellci i Ultė, Kapiten, Skender Rexhahmetaj dhe Shaban Avdimetaj. Nėpėrmjet asaj letre kam kėrkuar njė numėr tė caktuar djemsh qė tė vinin nė Shqipėri dhe tė fillonin tė pėrgatiteshin.
 
Pėr tė mos u larguar nga ky subjekt mė duhet tė pėrmend me konsideratė dhe respekt shumė tė lartė luftėtarin Xajė Ēela nga rrethi i Tropojės, i cili ka qenė i angazhuar nė luftime gjatė gjithė kohės. Ka shėrbyer si korrier i sigurtė dhe guximtar, ka hyrė e dalė nė Kosovė duke dėrguar lajme, armė dhe duke sjellė me vete rekrutė, civilė etj. Kur kemi hyrė sė bashku nė Kosovė, ai ka mbetur nė fshatin Jasiq nėn komandėn e Rrustem Berishės dhe tė Agim Ramadanit, ku ka luftuar deri nė fund. Nė betejėn e Kosoharės kam marrė vesh se ishte plagosur shumė rėndė.
 
T’i kthehemi edhe njėherė bazės sonė stėrvitore. Ne mendonim tė bėnim njė bazė stėrvitore, ku tė stėrvisnim ushtarė pėr 7-12 ditė.
 
Kjo bazė u vendos tė bėhej nė Papaj, pėr sigurimin e sė cilės na ka ndihmuar jashtė mase komandanti i Kufirit pėr rrethin e Tropojės zoti Selim Demushi. Ky njeri kishte vite qė ishte i angazhuar pėr t’I ndihmuar njerėzit qė luftonin pėr Kosovėn.
 
Mua mė ka njohur me tė Sali Ēeku, i cili kishte vite qė e njihte dhe bashkėpunonte. Ne i jemi mirėnjohės pėr jetė pėr kontributin e madh qė ka dhėnė, jo veē me njohuritė e tij tė thella pėr kufirin me situatėn nė tė, por edhe pėr ndėrhyrjet e guximshme pranė autoriteteve shqiptare tė policisė dhe ushtrisė nė Tropojė pėr tė na bėrė tė mundur tė veprojmė, pėr tė shmangur incidentet dhe pėr t’i zgjidhur ato, kur na ndodhnin tė imponuara. Ai na ka ndihmuar pėr tė siguruar kazermėn nė Papaj dhe na ka dhėnė gjithė ndihmėn e mundshme pėr tė filluar funksionimin e saj normal. 
 
Zoti Demushi ka qenė mik i ngushtė i Sali Ēekut, pėr Sali Ēekun ai mund tė bėnte gjithēka. Pasi morėm kazermėn nė Papaj, u bėnė investimet e para, futėm dritėn elektrike, ujin, kuzhinėn, thjesht bėmė njė kazermė shumė tė mirė. Pėrpara kishte qenė kazermė artilerike. Ajo ka qenė njė depo dhe bazė shumė e sigurtė. Pas disa ditėsh erdhėn ushtarėt nga Kosova. 
 
Nė Papaj filloi jeta ushtarake. Eprorėt merreshin me stėrvitjen fillestare dhe tė avancuar tekniko-ushtarake, dikush tjetėr u mėsonte ushtarėve qitjet e para me armė zjarri, automatikė, mitrolozė, mortaja. Nga pikpamja ushtarake kemi pasur tre faktorė nė favorin tonė dhe njė kundėr. Kundėr ka qenė faktori teknik, armatimi ynė i lehtė dhe jo adekuat. Kishim epėrsinė faktorin njeri, kohė dhe terren. Prisnim tė na vinte teknikė mė e pėrsosur, por edhe me atė armatim do tė na duhej dhe kishim vendosur tė futeshim nė Kosovė. (Fq.31-34)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.