PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.netSi u krijua Ministria e Mbrojtjes nė krye tė sė cilės u emėrua Ahmet Krasniqi ?


   
"Eprorėt dhe ekspertėt tanė ushtarakė kanė qenė gjatė gjithė kohės tė angazhuar, nė tė gjitha shtetet. Nė Gjermani punonte Sali Veseli, nė Zvicėr Agim Mehmeti, nė Slloveni punonte Ismet Ibishi, Kemal Shaqiri punonte nė Kroaci etj. Kėta njerėz kanė bashkėpunuar me njėri-tjetrin dhe me nėnshkrimin e tyre ka ardhur deri tek emėrimi i Ahmet Krasniqit, si koordinator i tė gjithė ushtarakėve brenda dhe jashtė Kosovės. Dokumenti ku ndodhet nėnshkrimi i tyre  gjendet nė arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Kėshtu ėshtė formuar Kėshilli Drejtues i ushtarakėve  pėr t'iu pėrgjigjur situatės kanosėse nė trojet tona.
 
Personalisht kam qenė i informuar pėr aktivitetin dhe angazhimin e grupeve tė para tė luftėtarėve nė kuadėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr bėrthamat e para tė luftėtarėve ndėr tė cilėt kanė qenė Sali Ēeku, Adem Jashari, Zahir Pajaziti etj.
 
Kanė qenė operacionet e tyre ilegale, si vendosja e eksplozivėve, vrasjet e policėve etj, tė vetmet veprime luftarake nė Kosovė gjatė asaj kohe.
 
Kur ėshtė dhėnė nėnshkrimi pėr krijimin e kėtij Kėshilli tė Ushtarakėve, aty ėshtė pranuar qė Ahmet Krasniqi tė jetė koordinues pėr gjithė diasporėn si dhe pėr brenda Kosovės, koordinues pėr formimin e Shtabit Suprem dhe Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės. Kjo gjė ėshtė bėrė nė konsultime edhe me zotni Bujar Bukoshin, kryeministėr i Qeverisė sė republikės sė Kosovės, i cili ka pranuar sygjerimin tonė dhe ka nėnshkruar emėrimin e Ahmet Krasniqit. Dikush mė vonė, dhe pikėrisht Sali Veseli, e ka mohuar faktin qė kryeministri ka firmosur emėrimin e Ahmet Krasniqit. Ai dokument, siē thashė ekziston nė arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės, dhe jo veē Veseli, por kushdo mund ta verifikojė.
 
Pas vrasjes sė legjendės sė trimėrisė shqiptare Adem Jasharit, Sali Ēeku mė lajmėron dhe mė propozon qė urgjentisht tė takohemi nė shtėpinė e tij nė Shtutgart qė tė mė fliste pėr kontaktet e tij me Adem Jasharin. Unė e kam njohur nėpėrmjet tij thjesht si luftėtar dhe atdhetar, nuk kam pasur dije tjetėr, as pėr aftėsitė e tij ushtarake, as politike. Aty kam marrė informacion mė tė  plotė rreth tij. Gjatė gjithė natės nuk kemi fjetur nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė mundėsi pėr tė vepruar. 
 
Atė natė kemi marrė kontakt me Zotni Ahmet Krasniqin dhe Agim Mehmetin, qė gjendeshin nė Zvicėr, pasi ato ditė qe formuar grupi koordinues dhe po hidhte themelet Ministria e Mbrojtjes sė Kosovės. Tė nesėrmen kemi udhėtuar pėr nė Zvicėr dhe atje u takuam me zotin Krasniqi. Prezentė kanė qenė Agim Mehmeti, Hilmi Nebihu dhe ushtarakė tė tjerė. Pas shumė voitesh ky ishte takimi i parė me zotni Krasniqi. Kemi shkėmbyer mesazhe tė shkurtėra miqėsore dhe i jemi vėnė punės.
 
Aty janė marrė vendimet e para pėr t’iu pėrgjigjur detyrave ushtarake dhe pėr njė organizim profesional dhe institucional tė luftės sė armatosur  kundėr pushtuesit. Pastaj me zotni Ēeku jemi kthyer nė Gjermani dhe kemi filluar pėrgatitjet pėr luftė.
 
Ndėrkohė, kolonel Krasniqi me disa oficerė ėshtė nisur pėr nė  Oslo pėr t’u takuar me Adem Demaēin. Nė ato bisedime ėshtė rėnė dakord pėr kėto gjėra: 
 
- Sė pari, pėr formimin e shtabit tė pėrbashkėt me qendėr nė Tiranė. 
- Sė dyti, do tė njiheshin tė gjitha njėsitė qė vepronin nė Kosovė, emėrtimi i tyre i pėrbashkėt – UĒK dhe stema e saj. 
- Sė treti, tė gradoheshin dhe tė plotsoheshin me oficerė profesionistė ato njėsi, pėr tė krijuar kėshtu hierarkinė ushtarake dhe institucionale. 
- Sė katėrti, do tė ekzistonin tė dyja fondet, ai i Emėrgjencės qė menazhohej nga Qeveria dhe ai qė thirrej “Vendlindja Thėrret”. 
- Sė pesti ēdo informatė apo komunikatė shtypi do tė duhej tė kalonte pėrmes Shtabit nė Tiranė. 
- Sė gjashti, tė sigurohej komandimi i tė gjitha njėsive nga oficerė profesionistė. 
 
Kolonel Ahmet Krasniqi, “i armatosur” me kėtė marrėveshje ėshtė nisur pėr nė Tiranė pėr tė ngritur infrastrukturėn e nevojshme pėr vendosjen e Shtabit Suprem. Pėr tė gjitha kėto – thotė Zemaj,  - jam informuar nga Tirana, dhe kol. Krasniqi mė ka urdhėruar qė tė nisem menjėherė pėr Tiranė bashkė me Sali Ēekun dhe disa eprorė tė tjerė. (Fq.27-29)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.