PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


Ministria e Mbrojtjes qė u burgos nė Kosovė !


   
Me njė bujė tė jashtėzakonshme organet serbe nė vitin 1993 thanė se qe "zbuluar dhe shpartalluar nė Kosovė njė strukturė politiko-ushtarake, ministria e Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės". Njerėzit qė bėnin pjesė nė tė u arrestuan dhe nėpėr disa gjyqe propagandistike morėn dėnime tė rėnda. "Kam qenė nė dijeni se ishte formuar njė Ministri e Mbrojtjes Civile tė Kosovės, pastaj mėsimdhėnės nė Universitet) si dhe disa eprorė qė unė i njihja, si Zaim Berisha, qė janė kyēur nė atė sistem, bashkė me disa komandantė tė shtabeve rajonale tė mbrojtjes territoriale nė pothuajse tė gjitha komunat e Kosovės. 
 
Ajo mua mė ėshtė dukur njė punė e mirė, por ata u burgosėn shpejt, dhe ndoshta, bashkė me burgosjen kanė ruajtur deri mė sot edhe enigmėn se pse ndodhi ashtu, a ka pasur njerėz qė nuk do tė qe dashur tė pėrfshiheshin, pasi ndoshta ajo edhe ka sjell burgosjen.
 
Ata, nė se janė gjallė dhe tė liruar nga burgu do tė ndihmonin shumė po tė shpjegonin vetė se si ka ndodhur, si janė organizuar, ēfarė kanė bėrė dhe nė fund tė fundit si ka ardhur deri tek burgosja e tyre. Nejse, edhe kjo pėrpjekje nuk pati ndonjė sukses dhe jo pėr shkak tė paaftėsisė apo pėrkushtimit, ata kanė qenė shumica profesionist, thjeshtė ata janė dekonspiruar nga dikush dhe rrjedhimisht janė shkatėrruar dhe burgosur. Por procesi i pėrpjekjeve nuk ėshtė ndalur. Ekspertėt tanė janė pėrpjekur pėrsėri".(Fq.25-26) 

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara