PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


Pse nuk shkoi nė SHBA tė specializohej pėr njė vit Tahir Zemaj ?


   
Ka qenė vet sali Ēeku qė i ka sugjeruar dhe e ka nxitur Tahir Zemėn tė shkonte pėr bisedime lidhur me ndonjė bashkėpunim tė mundshėm nė interesa tė ēėshtjes shqiptare, me forcat amerikane nė Qendrėn pėr Zbulim dhe Kundėrzbulim pėr Europėn Juglindore nė Ausburg.
 
Gjėrat qė janė biseduar atėherė me amerikanėt, nė vitin 1993, kanė dal tė vėrteta dhe janė realizuar gjatė luftės nė Kosovė. "Nė parantezė mė duhet tė them se nė intervistėn time gjatė procedurės sė kėrkimit tė azilit politik nė Gjermani -  saktėson Zemaj - ka marrė pjesė edhe njė oficer amerikan. Ata qenė tė bindur qė unė isha njė oficer dhe qė dija shumė gjėra qė u interesonin lidhur me ushtrinė Jugosllave, informacione qė u interesonin sidomos njerėzve tė asaj qendre qė pėrmendėm mė sipėr.
 
Ata mė propozuan tė punoja me ta. Me thėnė tė drejtėn pėrveē qė kam pasur  frikė pėr familjen time qė ndodhej nė Kosovė, kam hezituar ta pranoj ftesėn e tyre edhe pėr shkak se unėm isha i angazhuar ushtarakisht dhe kisha nė njė farė mėnyre eprorėt e mi, civil dhe ushtarak. Nuk mund tė veproja mė nė kokėn time, ndaj, e kam refuzuar kėrkesėn e tyre pėr njė specializim njėvjeēar kundėrzbulimi nė Amerikė.
 
I kam njoftuar eprorėt e mi ushtarak dhe civil pėr ēdo bisedė apo ofertė tė tyre dhe sigurisht qė edhe atyre, amerikanėve, u tregoja se qeshė njeri i angazhuar me institucionet e vendit tim. Nė vitin 1993-94 Ahmet Krasniqi ka qenė nė Kroaci, pa punė, i burgosur dy herė. Kam treguar pėr njohjet e mia me tė. Kam qenė i bindur qė ai mund t'u printe punėve dhe kėtė gjė, edhe e kam sugjeruar. Puna e qeverisė ka pasur herė rėnie  e herė ngritje.
 
Ndėrkohė, Kosova gati zbrazej nga tė rinjtė. Ne nuk mund t'u sugjeronim tė rinjėve tanė tė bėnin shėrbimin ushatrak nė armatėn serbe. Ndėrsa ushtrimi i  tyre nė vendet e tjera ka qenė i pamundur. Kemi bėrė pėrpjekje nėpėrmjet disa klubeve tė sporteve luftarake. S'kemi arritur gjė. Jemi pėrpjekur t'i dėrgojmė nė Turqi pėr t'i stėrvitur, por edhe atje kemi dėshtuar. Rrjedhimisht nuk kemi mundur t'i pėrgatitim ata pėr luftė nė Kosovė. Donim tė pėrgatisnim jo mė shumė se dy-tre qind vetė pėr fillim dhe kėta pastaj, do tė mund tė pėrgatisnin tė tjerėt. (Fq.23-24)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.