PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


Kontaktet me njerėzit e Qeverisė sė Kosovės dhe projektet e para


   
Nė atė kohė sa kishte filluar veprimtarinė Qeveria e Republikės sė Kosovės nė ekzil. Me ndihmėn e Ramush Tahirit, ndihmės i Kryeministrit pėr Problemet Ushtarake dhe tė Sigurisė, si dhe tė Sali Ēekut nė Shtutgart, Tahir Zemaj vendos kontaktet e para dhe pajiset me njė pasaportė kroate. Aty ka filluar punėn pėr krijimin e programeve tė vetėmbrojtjes sė popullatės nė kushtet e luftės speciale qė zhvillonte Serbia ndaj popullit shqiptar tė Kosovės. Aty janė vendosur lidhjet me njė pjesė tė madhe tė eprorėve shqiptarė qė e kishin braktisur ushtrinė Jugosllave. 
 
Po aty, Tahir Zemaj ėshtė takuar pėr herė tė parė edhe me Safet Zhulalin, i cili ka premtuar se "do tė ndihmonte me tė gjitha mundėsitė pėrpjekjet e tyre". "Ky premtim i Ministrit tė Mbrojtjes sė qeverisė sė parė demokratike shqiptare tė pas Luftės sė Dytė botėrore - thekson Zemaj, - ėshtė reflektuar me formimin e bėrthamave tė para, nė njė prej tė cilave ka qenė Sali Ēeku". Tahir Zemaj urdhėrohet nga Qeveria e Republikės sė Kosovės pėr tė udhėtuar pėr nė Ēekosllavaki, tė bisedojė pėr kontraktimin e armėve nė vitin 1992. Atje ai ka bėrė pėrzgjedhjen e gjithė arsenalit luftarak qė duhej, ka sjellė gjithė dokumentacionin shoqėrues, katalogjet.
 
"Ai armatim ka pasur vlerė 2 milion marka, qė nuk u paguan nga qeveria e Bujar Bukoshit, pasi fondi i saj ka qenė nė fillimet e veta. Ato armė u morėn nga disa djem shqiptarė nga Maqedonia dhe me sa di unė ai armatim ka pėrfunduar nė Shqipėri. Nuk e di saktėsisht se ēka ndodhur me tė. Kam marrė vesh mė vonė, qė ai armatim ėshtė ripaguar edhe njėherė pėr tė hyrė nė Kosovė. Ka pasur pushkė snajper, mortaja krahu, automatikė, bomba dore, raketa "Malutka" tė prodhimit rus, antitanke etj. Atė armatim e ka ripaguar pėr sė dyti Ahmet Krasniqi. 
 
Pas shumė hallesh ai armatim pėrfundimisht ka hyrė nė Kosovė" saktėson Zemaj. "Nga Gjermania kemi filluar - siē pėrmenda, kontaktimin me ushtarakėt shqiptarė nė Perėndim, por edhe me ata qė kishin mbetur nėpėr shtetet e ish Jugosllavisė. Nė Kroaci kishim disa kolegė qė ishin pėrfshirė nė luftime krah forcave kroate, shumica e ushtarakėve shqiptarė kishin dezertuar nga ushtria jugosllave, ata qė patėn mbetur qenė njė numėr shumė i papėrfillshėm. Ata me tė cilėt kemi kontaktuar, kanė treguar entuziazėm dhe gatishmėri. 
 
Mirėpo brenda resorit tonė diēka nuk po shkonte nė rregull, kanė ndodhur disa probleme me dorėheqjet, fillimisht ishte Ramush Tahiri, pastaj Nik Gjeloshi. Unė jam ushtarak dhe nuk mund tė gjykoj politikisht eprorėt e mi civil dhe ushtarak, por vėrtetė diku nuk shkonte puna. U bėnė shumė ndryshime, u dhanė dorėheqje, kush ishte shkaktari ? A qe kryetari i Qeverisė shkaktar qė njerėzit dhanė dorėheqje, apo qenė kėta tė fundit qė nuk qenė tė zotėt ta drejtojnė atė resor?
 
Siē thash nuk jam kompetent pėr tė dhėnė pėrgjigje tė tilla, por di se punėt nuk po shkonin siē duhej, mjerisht u vunė re edhe simptomat e para tė njė smundje tė vjetėr: pėrēarjet.
 
Megjithatė grupi i Sali Ēekut kishte filluar punėn dhe na informonte vazhdimisht se si shkonte stėrvitja. Personalisht kam kėrkuar qė tė pėrfshihem nė stėrvitjen e ushtarėve dhe oficerėve shqiptarė, por nga Shqipėria na ėshtė thėnė se " nuk ishte e nevojshme pasi ata kishin kuadro tė mjaftueshme dhe tė afta pėr ta bėrė vetė njė punė tė tillė".(Fq.21-22)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.