PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


      Kush e ka ndihmuar Tahir Zemėn tė arratiset nga Burgu i Dubravės ?  


   
Dezintegrimi i Jugosllavisė sapo kishte filluar dhe serbėt po pėrpiqeshin tė eliminonin tė gjithė personat e rrezikshėm, ata pėr tė cilėt mendohej se do tė rrezikonin edhe me armė kundėr planeve tė tyre. Nė mesin e tyre ka qenė edhe Tahir Zemaj.
  
Plani ka qenė qė ai tė "transferohej" nė njė burg tjetėr, nė tė cilin ai kurrė nuk do tė mbėrrinte i gjallė. "Kur ka ardhur puna pėr tė mė likuiduar nė burg, me ndihmėn e disa gardianėve shqiptarė, tė cilėt kishin kryer shėrbimin ushtarak nė njėsitė e mia, kam marrė vesh se ishte mbajtur njė mbledhje dhe se "do tė mė transferonin nė burgun e Pozharevcit" nė fakt do tė mė eleminonin. Me ndihmėn e atyre ushtarėve jam arratisur nga burgu i Dubravės".
 
Zemaj i pėrmend me konsideratė dhe mirėnjohje emrat e Xhavit Balės, mbikqyrės, Mehmet Demaj, Sherif Thaēit si edhe tė komandantit tė burgut tė Dubravės, Sokol Blakaj. Zemaj shpjegon se kjo ka ndodhur nė vitin 1991 dhe historia e arratisjes ėshtė njė sagė e vėrtetė, por sė cilės ai nuk dėshiron t'i kushtojė vėmendje nė kėtė libėr.
  
Pas tre katėr ditėsh me ndihmėn e familjes dhe tė disa djemve tė fshatit tė tij, largohet nga Kosova pėr nė Slloveni, Zvicėr dhe sė fundi nė Gjermani. Nė Berlin ai strehohet tek disa tė afėrm tė tij. "Nė ato ditė mė janė gjetur shumė njerėz" kujton koloneli. (Fq.19)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.