PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


 Nė tymnajėn politike tė 81-shit, shqiptarėve po u ngushtohej laku nga tė gjitha anėt


 

Duke parė rreziqet qė i kanoseshin popullit shqiptar, pas vitit ’81, mė kujtohet njė detaj, kur gjenerali hynė nė zyrėn time nė shtabin e Korparmatės nė Prishtinė dhe mė thotė : « Deri tani ti mund tė kesh lexuar vetėm kėtė shtyp, duke mė treguar njė gazetė « Politika » qė ndodhej nė tavolinė, tani e tutje dua tė tė shoh duke lexuar sė pari « Rilindjen ». Duhet fillimisht tė flasėsh gjuhėn letrare shqipe, pasi qė tani e tutje ēdo kontakt juaji me shtabet rajonale do tė jetė nė gjuhėn shqipe ».
 
Shihej nevoja qė eprorėt shqiptarė tė mėsonin sa mė shumė pėr luftėn antiterroriste dhe antidiversioniste, njė lloj i luftės speciale. Mė vonė filluan tė formohen njėsite tė tilla pranė shtabeve komunale dhe rajonale. Kėtė punė e kam udhėhequr nga Komanda nė Prishtinė. Gjatė gjithė kohės qė gjeneral Muhaxheri ka drejtuar nė Kosovė, serbėt nuk kanė mundur t’i fusin shumė hundėt nė aftėsimin e kuadrove shqiptarė, sigurisht qė ka pasur edhe serbė. Nė atė kohė krijuam qendrėn e parė nė Ajvali. Qendra pėr aftėsimin e Kuadrove Ushtarak tė Mbrojtjes territoriale tė Kosovės nėn drejtimin e kolonelIsmail Maliqit, i cili ėshtė vrarė nė rrethana misterioze-me njė pėrplasje me makinė nė dalje tė Tunelit tė Mitrovicės, bashkė me familjen.
  
Nė kėtė qendėr trajnimi kanė kaluar tė gjithė eprorėt shqiptarė. Kjo ka nisur nė vitin 1985, si projekt i mbrojtjes territoriale deri nė fund tė 1987. Nė vitin 1986 kam pasur rast tė njihem edhe me Sali Ēekun. Njohja ime me tė, qė nga ajo kohė, ka luajtur rol dhe ka pasur peshė. Tek ai, unė vura re dėshirėn e thellė pėr tė pėrvetėsuar tė gjitha programet dhe llojet e luftrave speciale. Mė kujtohet sidomos ēasti, pasi ishte bindur se me mua mund tė fliste hapur, kur mė ka thėnė : « Ne shqiptarėt vetėm me armė mund tė ēlirohemi, veē nuk duhet ta lėmė kurrė prapa as diplomacinė ! »
  
Nė atė kohė mė thėrret zoti Muhaxheri, i cili mė njofton pėr fjalėt qė qarkullonin rreth meje, pėr tė cilat u garantova se nuk kishin asnjė lidhje me mua, as me tė vėrtetėn. Kam pasur mundėsi tė largohem, « tė arratisem » por nuk kam dashur, sepse e ndjeja veten tė pastėr. Tė nesėrmen mė kanė thirrur pėr bisedė informative e mė kanė  dėrguar fillimisht nė Nish, pastaj nė Beograd. Aty pėr aty ėshtė  fabrikuar akuza se gjoja « qenkėsha i lidhur me mafian shqiptare, e cila qenka e interesuar pėr tė nduhmuar kundėrrevolucionin nė Kosovė ». Mė thanė se mė kishin parė me atė  e me kėtė. Asnjė dėshmi nuk ekziston pėr lidhjet e mia  me njerzė tė tillė. Personalisht, kurrė nuk kam besuar se do tė jetė Mafia, ajo qė do tė mund tė bėjė diēka pėr ēlirimin e Kosovės. Jo, veē djemtė dhe vajzat e saj, gjaku dhe djersa e tyre e ndershme mund ta ēlironin dhe e ēliruan.
  
Megjithatė serbėt formuluan njė akuzė – do ta tregoj aktakuzėn – « keqpėrdorim i detyrės zyrtare dhe financim i kontrarevolucionit nė Kosovė nėpėrmjet kontrabandės ». Jam dėnuar gjashtė vjet. Nė gjykatėn e shkallės sė dytė ma kanė zbritur nė katėr vjet, prej tė cilave tre, i kamė bėrė nė burgjet e Nishit, Leskovcit, Mitrovicės, Prishtinės, Gjyrakovcit, Pejės dhe Dubravės. (Fq.17-18)

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara