PĖRMBAJTJA E LIBRIT

21/07/2001 - Trepēa.net


Unė kam pėr nder tė jem shėrbėtor i Kosovės, siē e kam pėr turp t’i rri asaj mbi qafė !


   
- dy fjalė si hyrje –
 
Kisha dėgjuar prej vitesh se shumė ushtarakė kanė qenė bėrė tė famshėm nga ditarėt qė kishin mbajtur gjatė luftės. Nė fakt edhe unė kam dashur tė mbaj ditar, por angazhimet e shumta mė kanė penguar. Nga ana tjetė, ne kemi hyrė nė luftė si njėsi tė organizuara dhe kemi mbajtur dokumentacion tė rregullt pėr ēdo veprim, ngjarje, aksion apo ndryshim plani. Pėr ēdo takim kemi mbajtur protokolle, ku janė tė shėnuara fjalė pėr fjalė ato qė janė thėnė, vendimet qė janė marrė. 
 
Nga ana tjetėr kam pasur pėrshtypjen qė shumė prej ushtarėve dhe oficerėve tė mi do tė mbanin ditarė personalė, tė cilėt do ta hijeshonin rrėfimin pėr luftėn, do ta mbushnin me detaje tė imta e tė papėrceptueshme nga tė gjithė, do ta paraqisnin luftėn nga njė kėnd njerėzor, intim, gjė qė sė bashku me dokumentacionin e ruajtur, do ta plotsonin historinė e luftės dhe tė rezistencės sė njėsive tona. Shumė gjėra nuk janė realizuar, shumė tė tjera presin tė realizohen nė tė ardhmen, veē gjėja mė e rėndėsishme, ajo pėr tė cilėn kishim hyrė nė luftė, Liria e Kosovės, u realizua. Para kėsaj ngjarje tė gjitha tė tjerat zhvlerėsohen, zhyten nė hije dhe humbin kuptimin e tyre tė mėparshėm.
 
Rrjedhimisht unė kurrė nuk do tė kisha marrė mundimin tė dilja para lexuesve me kujtimet, me dėshmitė e mia. Veē ka disa kohė qė kam vėrejtur me shqetėsim se si ndryshohen faktet, se si manipulohen ngjarjet, se si pėrdoren disa njėrėz, ose si denigrohen disa tė tjerė, se si e si pėr tė kėnaqur ambicjet e veta politike. Unė nuk kamkurrfarė xhelozie pėr politikanėt. Kurrė s’kam pasur. Unė jam ushtarak dhe i tillė do tė jem deri deri sa tė mos mė kėrkohet ndryshe nga populli im. Unė e ndjej se si ushtarak mund tė jap maksimumin tim nė tė mirė tė qytetarėve tė mi, nė tė mirė tė Republikės sė Kosovės. Megjithatė nuk mund tė hesht, kur shoh se si janė lėshuar epshet e pėrvetėsimit tė fitoreve tė tė tjerėve, se si nuk kontrollohen pasionet e egra pėr tė sulmuar gjithēka e gjithkėnd qė mund t’i bėjė hije nė rrugėn e pushtetit, dikujt. Edhe njėherė po e them, mė shkurt me mė saktė:  
  
Ky libėr nuk synon tė bėjė elektorat as pėr Tahir Zemėn, as pėr ndonjė parti. 
  
Ky libėr synon tė qartėsoj tė vėrtetėn pėr pėrpjekjet e luftėtarėve tė atyre brigadave, eprorėve tė tyre, pėr pėrpjekjet e Shtabit Suprem tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės pėr tė organizuar rezistencėn e armatosur ndaj okupatorit. Ato qė dėshmohen nė kėtė libėr janė pjesė e asaj tė vėrtete, nė tė cilėn unė kam qenė pjesmarrės, krijues dhe dėshmitar okular. Misioni i kėtij libri ėshtė ky pra: Ta ndriēoj, ta mbrojė dhe ta bėjė publike tė vėrtetėn qė merr pėrsipėr tė pasqyrojė.
   
Nė cilėsinė e komandantit tė Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit, kam nderin tė shpalos me krenari heroizmin e tė rėnėve tė saj, tė premtoj dhe ta mbaj premtimin se, sa tė jem gjallė, do tė luftoj pėr idealet pėr tė cilat dhanė jetėn. Si bashkėluftėtar i tyre, ndaj dhimbjen dhe krenarinė me familjet qė i lindėn dhe i rritėn. Si epror i lartė ushtarak shpreh mirėnjohjen time tė thellė dhe vlerėsimin tim mė tė lartė pėr kolegėt e mi oficerė, tė cilėt me ndjenjė tė lartė pėrgjegjėsie, me zotėsi dhe kurajo burrnore iu pėregjigjėn urdhėrit tė atdheut. 
  
I falenderoj ata pėr bashkėpunimin e shkėlqyeshėm, pėr mirėkuptimin dhe respektin qė kanė treguar, nė radhė tė parė ndaj luftėtarėve tė thjeshtė, por edhe ndaj meje si epror i tyre. Unė e ēmoj lart punėn e institucionit nėn urdhėrat e tė cilit kam luftuar. Kolonel Ahmet Krasniqi, Ministėr i Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės do tė mbetet pėr mua njė shembull dinjitoz i ushtarakut atdhetar, njė model i shkėlqyer i ushtarakut madhor. Unė i kam njohur dhe respektuar Institucionet e Republikės sė Kosovės. 
   
Presidentin e Republikės e kam konsideruar si Komandant Suprem tė Ushtrisė Ēlirimatre tė Kosovės. Kjo, jo se unė kam demonstruar afinicione politike, por se pėr tė kishin votuar 90 pėrqind e qytetarėve me tė drejtė vote. Unė kam hyrė nė Kosovė pikėrisht nė mbrojtje tė atyre qytetarėve, qė nėn bajonetat dhe zinxhirėt e tankeve serbe kishin votuar pėr udhėheqėsin e tyre, ne kemi hyrė nė Kosovė jo pėr tė ndryshuar sistemin dhe strukturėn politike ndėrshqiptare tė saj, por  pėr t’ia hequr qafe zgjedhėn shekullore serbe. Ja sepse e kam respektuar Presidentin Rugova, Parlamentin, Qeverinė dhe Ministrinė e Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės., dhe ja sepse do t’i repektoj gjithė jetėn ata qė zgjidhen me vota nga qytetarėt e mi. 
  
Do tė jem gjithė jetėn kundėr atyre qė vijnė nė pushtet nė Kosovė, siē kanė ardhur serbėt me luftė dhe me vrasje, pa pėlqimin e shumicės sė popullsisė sė saj. Unė e kam pėr nder tė jem shėrbėtor i Kosovės siē e kam pėr turp t’i rri asaj mbi qafė. Mirėnjohja ime shkon edhe pėr ata burra e gra trimnesha, pėr ata djem e vajza tė Rrafshit tė Dukagjinit e tė gjithė Kosovės, qė na mbajtėn me bukė, na strehuan nė shtėpitė e tyre, na i zbutėn plagėt dhe dhimbjet, na e lehtėsuan jetėn e ashpėr tė ushtarit, duke na u gjetur pranė me ēka u gjendej.
  
Mirėnjohja ime e thellė shkon edhe pėr ata qytetarė tė Republikės sė Shqipėrisė, veēanėrisht tė atyre rretheve buzė kufirit shqiptaro-shqiptar, qė u shėndrruan nė mbėshtetje tė sigurtė dhe na ndihmuan duke rrezikuar, e jo rrallė duke dhėnė edhe jetėn pėr lirinė e Kosovės. Mirėnjohje pėr mjekėt e spitalit ushtarak nė Irzniq dhe Krushevc, pėr ata tė spitalit civil tė qytetit Bajram Curri dhe spitalit Ushtarak nė Tiranė qė bėnė tė mundur shėrimin dhe riaftėsimin e sa e sa luftėtarėve tė plagosur. 
  
Mirėnjohje pėr shtetet demokratike, Amerikėn dhe mekanizmin e tyre tė fuqishėm ushtarak NATO-n, qė shkurtoi ditėt e vuajtjes sė popullit tonė, dhe qė bashkė me gjakun e derdhur nga tė rėnėt tanė, sollėn lirinė e Kosovės. 
 
U jam mirėnjohės gjithashtu gjithė miqve tė mi, lista e tė cilėve do tė ishte shumė e gjatė. Ata mė kanė inkurajuar, nxitur dhe ndihmuar pėr t’i kryer sa mė mirė detyrimet e mia, si qytetar i Kosovės dhe ushtarak nė shėrbim tė saj. 
  
Sė fundi, por jo pėrnga rėndėsia, falenderoj autorėt, Arbėr Ahmetaj dhe Sefedin Krasniqi, redaktorin e kėtij libri, zotin Shefqet Jashari-Strofci qė punuan aq shumė dhe bėnė tė mundur realizimin e tij. 
  
Ēdo dobėsi e mundshme e kėtij libri mė pėrket mua dhe jo autorėve apo redaktorit tė tij. 
 
Dua t’u kėrkoj falje tė gjithė atyre bashkėluftėtarėve, emėrat e tė cilėve pėr arsye tė ndryshme nuk figurojnė nė kėtė libėr. Ata nuk janė harruar, por ka qenė e pamundur tė pėrmenden tė gjithė. Faleminderit edhe lexuesve, pėr mirėkuptimin e tė cilėve jam i sigurtė.(Fq.9-12)
   
Tahir Zemaj
Gjermani

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.