21/07/2001 - Trepēa.net

    Ky libėr u kushtohet tė gjithė luftėtarėve tė atdheut,
   qė pėr lirinė e Kosovės dhanė edhe jetėn !
Autorėt  

Arbėr Ahmetaj dhe Sefedin Krasniqi

   

      - Njė rrėfim pėr luftėn -    

 

 
  

   Pėrmbajtja e librit:

  
  

  
 
  
… Unė do tė flas pėr ata qė i njoh dhe i di. Kjo mė jep tė drejtė tė flas pikėrisht pėr Tahir Zemėn, Kemal Shaqirin, Nazif Ramabajėn. Ata ishin morali i kombit e i ushtrisė sonė. Ata me profesionaliznmin, disiplinėn dhe moralin e lartė ushtarak, gėzonin autoritetin mė tė madh nė popull, dhe pėr popullin ishin tė shenjtė.
E them me plotė pėrgjegjėsi se nė se ata janė tradhėtarė, ashtu sikundėr dikush dėshiron t'i prezentojė, atėherė ēdo shqiptarė nė Kosovė dhe jashtė saj ėshtė tradhtar. Ėshtė mėkat qė nuk patėm mė shumė tė tillė mjeshtėr tė lartė tė artit ushtarak, qė ishin tmerr pėr forcat serbe.
Maxhun Smajli
Reporter Lufte
 
 
Libri "Kėshtu foli Tahir Zemaj", saktėson momente, ngjarje, etapa lufte tė UĒK-sė dhe tė krahut profesionist ushtarak, tė atyre qė iu pėrgjigjėn thirrjes sė atdheut nėn obligimin e institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Njėherėsh ky libėr ēmjegullon para opinionit tonė shumė gjėra pėr tė cilat pak ėshtė ditur, ose propaganda e rrymės sė majtė politike brenda UĒK-sė, i ka paraqitur tė shtrembėruara, jo rrallė krejt tė kundėrta me tė vėrtetėn.
Naim KELMENDI
Reporter Lufte
 
   
 
 
Ahmetaj, Arbėr
Krasniqi, Sefedin
 
KĖSHTU FOLI
TAHIR ZEMAJ
      - Njė rrėfim pėr luftėn -    
 
Redaktor: Jashari-Strofci, Shefqet
Recenzent: Kelmendi, Naim
Lektore: Ahmetaj, Fatmira
Ballina: Ahmetaj, Arbėr
 
Botues : “MĖRGIMI”, 2000
 
©Tė gjitha tė drejtat i ruan Tahir Zemaj
 
Prishtinė 2000
 
Pėr botimin e librit ndihmuan
“Reisebüro Prishtina “ GmbH
gen. Manager Bexhet Sallahu
dhe miqtė e Tahir Zemajt  
 
 

   Copyright©2000-2001 TRETCA.NET - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.