Me rastin e ditėlindjes sė 12-tė

LDK-ja dhe fituese morale, Ibrahim Rugova president moral i Kosovės

 
23 dhjetor 2001 /  Prenk GJONBALAJ
  
   
i.rugova.jpg (36431 octets)Hyrje
 
"Per demokraci, kundėr dhunės"  ishte motoja e atėhershme e "Alternativės se Kosovės",  e cila u formua pas legalizimit te pluralizmit politik nė ish-Jugosllavi dhe bashkonte gati tė gjithė intelektualėt shqiptar tė Kosovės dhe me tė drejtė e kishin pėrkrahjen e gjithė popullsisė shqiptare tė Kosovės.

Njė prej subjekteve kryesore tė kėsaj lėvizje ishte LDK-ja, ndėrsa njėri, prej njė morie populli, qė i personifikoj dhe i bashkoj interesat politik tė kosovarėve rreth kėsaj partije ishte dhe mbetet padyshim Ibrahim Rugova.
 
LDK-ja ka hyrė nė dhjetėvjetshin e dytė tė ekzistimit dhe ėshtė njė ndėr subjektet juridike mė tė lashta dhe mė tė njohura tė Kosovės. Kjo epokė nuk ishte aspak e lehtė pėr LDK-nė, formimi, organizimi dhe funksionimi i organeve tė athershme tė Republikės sė Kosovės nėn thundrat serbe nuk ishin aspak tė lehtė, megjithatė popullsia e Kosovės zgjodhi dhe pėrkrahu institucionet e Kosoves si dhe nuk iu nėnshtrua regjimit serb.
 

ldk-ge-dem2.jpg (94245 octets)E kaluara
 
Popullsia e Kosovės me kontributet dhe ndihmat e shumta gjatė viteve tė 90-ta ia arriti t`a financoj funksionimin e jetės paralele kundrejt asaj qė kėrcnohej tė iponohej nga okupuesi.  Edhepse nė kushte shumė tė vėshtira shkollat, fakultet dhe mjetet e informimit nuk pushuan se frymuari shqip.

SHHB "Nėnė Tereza"  me mjetet e tubuara nga popullsia ndihmoi shumė familje qė ishin buzė humnerės sė ekzistencės, edhepse numri i kėtyre familjeve rrritej dita-ditės. Gjithashtu edhe mjekėt qė punonin rreth kėsaj shoqate mundoheshin qė t“a japin kontributin e tyre medicional me kushte mė tė volitshme financiare pėr popullsinė qė kishte aq nevojė.

Gjendja pėr shumicėn e popullsisė  bėhej gjithnjė e padurueshme, rinia kosovare nuk kishte mė kurrfarė perspektive e as braktisja e Kosovės nuk ishte mė zgjidhje e problemeve.

Protestat qė oraganizoheshin mbrenda Kosovės nga rinia studenteske dhe nė shumė vende nė diasporė nuk ndryshonin shumė dhe kontribonin shumė pak ne internacionalizimin e ēėshtjes sė Kosovės.

Udhėheqsia e LDK-sė dhe Ibrahim Rugova tė bindur se lufta ėshtė e pashmangshme dhe pasojat e luftės do tė jenė rėnda pėr popullsinė shqiptare tė Kosovės nėse nuk punohet nė internacionalizimin e problemit tė Kosovės filloi tė trokas nėpėr tė gjitha dyert e rėndsishme diplomatike botrore.

Pėrkundėr prijesve tjerė nacional nė rajonin e ish-Jugosllavisė qė kishin formuar ushtritė e legale dhe ilegale nacionale dhe zhvillon luftra nė Kroaci dhe B e H simbas prinzipit secilin kunder secilit, Ibrahim Rugova nė xhepin e tij kishte vetėm kėrkesa paqėsore dhe legjitime jo vetėm pėr popullin shqiptar tė Kosovės por edhe pėr stabilitetin e rajonit.
 
Nė kėtė stil Rugova fitoi njė simpati tė gjėrė nė parketin e diplomacisė perėndimore, u pranua si prijėsi legjitim i shqiptarėve tė Kosovės, u dekorua me shumė mirėnjohje pėr kontributin e tij pėr paqė. Ndėrsa brenda Kosovės nga qarqet shqiptare fillon njė rezistencė ndaj LDK-sė dhe Rugovės.
 
 
Golgota
 
Me paraqitjen publike tė UĒK-sė Rugova vie para njė dileme; nga njėra anė diplomacia botrore e njihte atė si "Gandi i Kosovės" dhe njė prijės paqėsor qe ėshtė kundėr ēdo lloj dhune ndėrsa nė anėn tjetėr udhėheqesia e UĒK-sė e akuzon pėr kolaborim me armikun dhe si antiēlirimtar.

Rugova edhe pas fillimit tė luftės nė Kosovė i mbeti besnik opcionit tė paqės dhe angazhohej pėr njė hyrjen e forcave tė NATO-s nė Kosovė, si opcion i vetėm pėr shpėtimin e popullsisė kosovare nga gjenocidi qė ushtronin forcat serbe asokohe.
 
Udhėheqėsia e UĒK-sė, disa subjekte tjera politike qė nuk kishin kurrfarė pėrkrahje nga populli por vetėm nga Udheqėsia e UĒK-sė, disa tė ashtuquajtur apo tė vetquajtur intelektual tė pavarur dhe analistė, kerkonin pothuaj nga LDK-ja qė ti  pushoj aktivitet e saja dhe mos tė merrė pjesė nė bisedimet qe zhvilloheshin pėr Kosovėn.
 
LDK-ja parqitej nė skenė vetėm falė prestigjit qė kishte krijuar vite mė parė nė arenen perendimore dhe me angazhimin e ndėrmjetsuesve ndėrkombtarė qe ishin tė mendimit se edhe kjo parti duhet tė marrė pjesė nė vendimet qė mirren pėr Kosovė.

Gjatė Konferencės sė Rambujes LDK-ja, subjketi mė i madh politik qė e njihte populli edhepse i pėrfaqėsuar shumė dobėt nė krahisim me disa parti tjera qė iu mungonin anėtarėt pėr formimin e kryesive, megjithėatė u tregua koperuese dhe bėri shumė kompromise pėr hirė tė shkurtimit tė vuajtjeve tė papara qė pėrjetonte populli i Kosovės gjatė mbajtjės sė kėsaj mbledhje.

Udhėheqėsia e athershme e UĒK-sė i dha vetit mandatin qė ta formojė Qeverinė e Pėrkohshme duke injoruar LDK-n tėrėsisht.

Pjesėmarrėsit e LDK-sė nė kėto bisedime tė zhgėnjyer por me gjasė sė bashkėsia ndėrkombėtare dhe NATO-ja do t“ju japin fund vuajtveve dhe holocaustit tė popullsisė kosovare kthehen nga Rambujea nė mesin e popullit aty ku kishin qėndruar gjatė gjithė kohės, nė shtėpitė e tyre.

Kjo ishte pėr LDK-nė arritja nė Malin e Kalvarit; pas disa ditėsh kryetari Ibrahim Rugova mirret peng, nėnkyetari Fehmi Agani vritet nga okupatori.
 
Pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės nuk ishte kjo humbja e parė,  para dhe pas kėtyre ngjarjeve angazhimin dhe kontributin qė dhanė pėr LDK-n dhe pėr popullin e paguan disa bijė tė saj  me jetė.

Kryengritja e armatosur e filluar nga Komandanti legjendar Adem Jashari e vazhduar mė pasė nga UĒK-ja, vuajtjet e pupollsisė civile,  viktimat e shumta, deportacioni pothuaj gati i gjithė popullsisė kosovare dhe jo sė fundi kontributi i LDK-s nė internacionalizimin e Qėshtjes sė Kosovės detyruan njė intervenim tė NATO-s dhe me kėtė perfunduan luftėn nė Kosovė duke larguar tėrėsisht Serbinė nga Kosova.
 
 
Ringjallja
 
Pas ardhjes sė forcave tė NATO-s nė Kosovė mbretronte nje vakum politik; 
 
"Qeveria e Pėrkohshme e Kosovės"  mundohet ta shfrytėzojė mungesėn e Rugovės dhe ti marrė kompetencat qė tė udhėheqė nė emėr tė kosovarėve, edhepse pėr shumicėn e popullsisė ekzistonte njė qeveri, njė parlament dhe njė kryetar tjetėr.

Pėr kėtė qeveri Rugova ishte politikisht i vdekur dhe kėta i gėzoheshin mosprezencės sė tij nė Kosovė.
 
Rugova kthehet nė atdhe, populli i brohorit.

Kundėrthėniet mes kėtij problemi se kush duhet tė qeveris me Kosovėn dhe kush ėshtė pėrfaqėsuesi legjitim i popullit shpiejn deri te shuarja e Parlamentit, Kryetarit dhe gjitha Qeverive si dhe shuarjen e UĒK-sė.
 
Kėshtu arbitron dhe mendon Administrata e Kombeve tė Bashkuara e instaluar nė Kosovė dhe fillon regjistrimin e popullsisė si dhe pėrgatitjet pėr  zgjedhje e lira.

Zgjedhjet komunale mbahen nė tetor tė vitit 2000, LDK fiton mbi 50%, nė zgjedhjet parlamentare nė nėntor tė kėtij viti LDK fiton 46% tė votave.

Gjitha subjektet tjera politike qė para ktyre zgjedhjeve deklaroheshin si pėrfaqėsues tė popullit, qė morėn pjesė nė Konferencėn e Rambujes tė barabartė me LDK-nė, qė ishin tė pėrfaqėsuar edhe nė KPA ngjajshėm si LDK-ja, gjitha kėto parti sė bashku fituan diku mbi 30% tė besimit tė popullit.
 
Sot kur Lidhja mbush 12 vjet duhet tė jetė krenare me punėn e saj dhe ta vazhdojė rrugėn e filluar pėr idealin kryesor; Pavarėsinė e Kosovės e bindur dhe me pėrgjegjėsi sepse prapa saj qėndron sė paku ēdo i dyti kosovar.

LDK-ja qė gjithmonė angazhohet pėr Kosovėn e lirė dhe demokratike pėr tė gjithė banorėt e saj, qė gjithmonė flet si mendon, qė kurrė nuk i ka sulmuar kundershtarėt politik, as verbalisht e as fizikisht,  e urtė dhe e vetėdijshme personifikon shpirtin ideal tė shqiptarit, ky shpirt i urtė i shqiptarit mė sė miri ėshtė mishėruar nė personalitetin e Ibrahim Rugovės.
 
Prej kėtu rrjedh i gjithė mėllefi i kundėrshtarėve politik tė Rugovės dhe kėtu ėshtė qelėsi i suksesit tė tij.
 
-Tė tjerėt angazhohen pėr "bashkėqeverisje" dhe mundohen t`ju marrin LDK-sė besimin qe kanė marrė nga populli,  kėtė "bashkėqeverisje" populli e kupton si anarki.
 
-Tė tjerėt shkruajnė pėr krijimin e institucioneve dhe braktisin mbledhjet nė shtėpinė e popullit (Kuvendit), kėtė populli e lexon si totalitarizėm.

Pėrderisa tė pyetet vullneti i popullit nė zgjedhje tė lira do tė ekzistoj edhe LDK.ja, e nėse "Fjala e popullit ėshtė fjala e Zotit" atėherė LDK-ja nuk duhet tė brengoset pėr tė ardhmen e saj.
  

Copyright©2000-2002 - Trepca.net - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.